Soru - Cevap (Borsa)

  •  A 
İL*** MA*** 25.08.2022 18:44
Konu / Hisse Kodu: Borsa
İyi akşamlar aydın bey
Borsada hep olmuyor diye yakındığınız şey oluyor genele yayılan bir yükseliş var. Dolar bazlı olarak kısa da düşeni kırdık ana düşen 198 dolara denk geliyor sanırım. Seçim yılında iktidarı desteklemek için çeşitli ülkelerin para sokacağı söylentileri de var. Bu yıl borsanın altın yılı olabilir mi?
Cevap 25.08.2022 19:07

Zaten bunu bir süredir söylüyorum biliyorsunuz. Ama ben bu yıldan ziyade asıl ne zaman olursa seçimler sonrası diye düşünüyordum. Lakin özellikle bankalara yaptırılan-aktarılan inanılmaz karlar nedeniyle yabancı kayıtsız kalamadı. Bu durum biraz daha devam edecek gibi duruyor. Fakat o kadar çok da riskimiz var ki, geçen yeni S400 imzalandı söylentisi ne etki yaptı gördünüz. ABD'den şirket, banka vs gibi alanlara bir yatırım gelebilir mi gelemez mi bilmem. Ama pat diye yaptırım kararı alsalar, bir çok şey alt üst olur. 

Yazılarımda, teknik paylaşımlarımda ve bağlantılarımda dolar tekniklerine de yer veriyorum. Bu detayları orada görebilirsiniz. Dün skype bağlantımı bugün site ana sayfasındaki videolar içine ekledim. Sorularınıza cevap orada da var. 

Sanayi, holding bir çok sektör ve şirket daha var ki, onları da bilanço değerlendirmelerimde görebilirsiniz. Bankalardaki yükseliş bir süre sonra da onlara dönecektir. Aylardır sanayi alındı, bankalar durdu, şimdi bankalar alınıyor sanayi daha ağır kaldı. Giren para sınırlı olduğu için değişe, değişe piyasayı yukarı taşıyorlar. 

Bu nedenle bu sene de çok ciddi getiriler elde edilecek. Umarım uzun süredir yaratılan fiyat baskıları sonrası çabuk silkelenmeden yükselişlerde ciddi karlar elde edilir.

Dediğiniz söylenti kısmına gelince, ben bu yönde bir yorum yapmam. Nihayetinde söylentiler diyorsunuz! Ama mümkün mü derseniz, mümkün tabi. Bunun dışında tersini de düşünün, bu ülkeden yıllardır iktidar hataları yüzünden yerli ve yabancı çok ciddi sermaye çıkışları da oldu. Belki de, bu çıkanlar, seçim sonrası iktidar değişirse diye de öncesinden giriş yapabilirler. Kısacası her iki taraftan da sisteme para girebilir. İster iktidarı desteklemek için olsun, ister iktidar değişecek düşüncesi ile para girişi olsun, sonuçta bunlar borsa yatırımcısına yarar. Olsun yeterki, herkesin yüzü gülsün.

Nasılsa, şirketlerin bilanço ve eder karşılıkları olası çok ciddi yükselişileri destekleyecek boyutta. Yani bu girişlerle fiyatlar katlanmaya başlarsa, ben buna yurt dışında yaşanan gibi balon demem. Gerçek ederlerine gidiyorlar derim.

Hayırlısı olsun.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_