Soru - Cevap (Kar marjları)

  •  A 
İL*** MA*** 23.08.2022 01:15
Konu / Hisse Kodu: Kar marjları
İyi akşamlar hocam
Öngörülerinizde düşük marjlar oluyor hocam genelde. Bu vakte kadar olan borsa yaşamımda gördüğüm kadarıyla bu marjlarla güzel para kazanmak çok mümkün olmuyor. Bugün aldığını yarın veriyorsun bazen yerinde sayıyorsun. Daha yüksek marjlı orta vadeli öngörüleriniz olabilir mi? Aklıma aksa geliyor 7 civarına iken tobo hedefini direkt yazmış % 50 marj verdirmiştiniz. Uzun vadeli hisselerinizden farklı olarak böyle bir bölümünüz olabilir mi?
Cevap 23.08.2022 09:09

Günaydın.

Teknik öngörülerle, uzun vadeli yatırım hisselerinin krıterleri farklı biliyorsunuz. Teknikte aradaki dirençleri görmeyip en üstteki dirence göre öngörü vermek doğru davranış olmaz. Şu an ben dahil, çok kişi bu kadar erken ve ısrarlı yaşanan bu yükselişi beklemiyordu. Ama diğer tüm şartlara rağmen yüksek karlar nedeniyle alımlar ısrarlı gelmeye başladı. Bu nedenle de sadece öngörünün ilk direnci ile verilmiş son öngörüsüne bakınca %5-6-8-10 size küçük geliyor sanırım. Ama aynı hissenin kodu ile filtre yaparsanız aynı hissede gerçekleşme sonrası da, yukarı direnç hedefli yeni öngörülerin de verildiğini görürsünüz. Sadece sonuncuya bakınca düşük marj algısı olur. Bu tam doğru değil.

İlave bir tabloya gerek yok diye düşünüyorum. Çok karışır o zaman tablolar. Yüksek hedefleri gören kimse daha düşük direnç hedefli öngörülerde satamaz. O zaman da döndüğü zaman herkes elinde hisse ile kalır. Öngörüler ve destek-direnç paylaşımlarına sonraki direnç hedeflerini de dikkat alarak bakmakta yarar var. Siteyi Tanı kısmındaki izahatlarda ve çok kez tekrarladığım bilgilendirmelerde, kırılan dirençler sonrası, sıralı üst dirençler yeni hedefler olur diye uyarıyorum biliyorsunuz. Eğer bir teknik paylaşımda sonraki direnç hedefleri varsa, teknik olarak bu ihtimaller de hisse için var demek olduğunu sanırım herkes biliyordur. Bu nedenle, öngörülerde tercihler size kalmış. Eğer daha gidecek diye düşünüyorsanız, sonraki dirençleri kendinize hedef yapabilirsiniz. Ama arada aşağı, ya da yukarı yönlü tekrarlanacak destek-direnç paylaşımlarını da yakın takip etmek gerekir.

Bunun dışında, bilanço değerlendirmeleri ve uzun vadeli yatırım hisseleri bölümünde, hisselerin son bilançoya ve olası sonraki bilançolara göre beklentileri yer alıyor. Bunları da kendinize baz alabilirsiniz. Ayrıca, biliyorsunuz ki, teknik devam edecek bir hareketi görünce ben de dirençleri yukarı yönlü revize edebiliyorum. Ama en üst teknik dirençleri yazarsam, o zaman kimse trade yapamaz. Bu durumda da inişli çıkışlı dönemlerde satma fırsatları kaçar.

Maalesef yabancı azlığı bizi bir çok hissede bozuyor. Piyasadaki yerli yatırımcı, spekülatör, manipülatör yapılarıyla hisseleri çok farklı baskılıyorlar. Misal petkm! Uzun vadeli listemizde olan bir hisse. Teknik öngörü de vardı. Ama tüm piyasa gitmesine rağmen, devamlı satış baskısı altındaydı. Fakat sonra bir kırdırdılar. Bir anda %20-%30 yükseliş yaşamış oldu. Bunlar da bizi bozan hareketler oluyor. Şu an yükselişi görünce düşünce başka oluyor. Ama piyasa yükselirken yerinde saydığı zaman ise, neden bu hissedeyiz, takıldık kaldık düşünceleri oluşuyor.

Dediğim gibi, diğer tablo ve bölümlerle birlikte takip etmekte yer var. Asıl yabancı dönüyorum dediği zaman bu dediğiniz çok önemli olacak. Çünkü %1.5 artan yabancı payı bunları yapıyorsa, %70 lere yönelecek yabancı girişleri başladığı zaman neler olacak bakalım. O dönem başladı diye düşündüğümüzde öngörü hedef oranları daha üst tekniklere göre verilebilir.

Ya da, aynı anda aynı hisse için çoklu öneri girmem gerekir. Biri yakın, diğeri ise daha yüksek dirençleri hedefleyen öngörülere göre. Bunu da zaman içinde yaptım. Ama dediğim oluyor. Yüksek olan krıter alınıyor. Sonra düşüş gelirse soruların ve mesajların şekli değişiyor biliyorsunuz:)

Neyse, size cevabı özellikle uzun ve detaylı tuttum ki, siz konuya hakim olsanız da, okuyan özellikle yeni borsa yatırımcıları konuyu daha iyi anlasınlar istedim. Soru için teşekkür ederim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

Cevap 23.08.2022 09:36

Bir deteyı eklemeyi unutmuşum! Kar marjı değerlendirilirken sadece kapattığınız öngörü getirisine bakmak doğru değil. Sonuçta, onu kapatınca verilen yeni öngörüler alınıyorsa, ki öyle yapılır. O zaman toplamdaki gerçekleşme getirilerine bakılmalıdır. Son ay içinde 49 öngörü gerçekleşme ile kapanmış. Arka arkaya ne kadar çoğunda yer aldıysanız, bileşik getiri söz konusudur.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_