Soru - Cevap (Enflasyon muhasebesi)

  •  A 
BU*** TA*** 13.08.2022 13:16
Konu / Hisse Kodu: Enflasyon muhasebesi
Bir cok sirket enflasyon muhasebesinden bahsetmekte burda kafama takilan bazi sorular var ? 1)Bu hesabi sirketler kendimi yapiyor herhangi bir denetim yada olcut oluyor mu?
2) sirket enflasyon muhasebesini dogru yapamazsa ne gibi zararlar ortaya cikar?
3) bir sirketin hisse degeri enflasyon muhasebesiyle duser ya da yukselir mi? Yada bedelsiz ortaya cikat mi?
4)mesela sahol icin uzun vadeli beklemtilerde azalma olur mu
Cevap 14.08.2022 22:27

Enflasyon düzeltmesini 31/12/2023 tarihine erteleyen 7352 sayılı kanun 29/02/2022 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu tarihe kadar mevcut sistem devam edecek. Bu konudaki bilgi şu şekilde; 31.12.2023 tarihli mali tablolar enflasyon düzeltmesine tabi tutulurken, düzeltmeden kaynaklı kar/zarar farkı, geçmiş yıllar kar/zararı hesaplarında gösterilecektir. Geçmiş yıl karı vergilendirilmeyecek, geçmiş yıl zararı ise matrahın tespitinde zarar kabul edilmeyecektir.

2- Kurallara göre yapılacak. Bağımsız denetiler yine aynı şekilde denetimlerini yapacaklar. 

3- Karlılıklar düşecektir. Vergi tutarlarında düşüşler yaşanabilir. Net kar değerleme nedeniyle düşünce, otomatikman hisse değer hesapları ilk anda olumsuz etkilenecektir.

4- Bu konu genel bir durum. Özelde kimin hesaplarını nasıl yaptığını bilemem. Bu konu geçmiş bilanço kar ve zararlarına yansımayacak. Gelecek rakamların düşmesine neden olabilir. Ya da mesela şu anki hesapla çıkan 16 Milyon TL kara göre bence, bir kaç misli olması gereken hisse, enflasyon muhasebesi yapılınca kar belki yarı yarıya düşecek, bu nedenle hissenin neden şu an birkaç misli yükselemediğini anlamış olacağız. Enflasyon muhasebesi daha gerçekçi bir uygulamadır.

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_