Soru - Cevap (Tukaş hisse)

  •  A 
RA*** AY*** 11.08.2022 13:36
Konu / Hisse Kodu: Tukaş hisse
Altı liradan gelene kadar hiç öngörünüz olmadı Aydın Bey Kağıt zirvelere oynuyor öngörü giriyorsunuz .Korkmaya başladım öngörülerden.KARDEMİR A aldım 13 küsürlerden öngörünüz ile şu an 8,70 fiyatı.
Cevap 11.08.2022 14:30

Hisslerin harekete başladıklarında bazen bilanço karları fiyatı karşılamıyor. Öyle olunca genelde hisselerden uzak duruyorum. Manipülatif bir harekete yakalanmayalım diye. Geçen yıl 3-6-9-12 ve bu yıl 3 aylık kar değişimi şu şekilde; 9-35-83-182- ve bu yılın üç ayında 243 Milyon TL olmuş. Tekniği uygun görünce de girdim. 

Sonuçta öngörü 14.21 ile ve 15 direnç fiyatı ile girilmişti. 14.89 gördü dün. Yani gerçekleşmesi için 11 krş kalmıştı. Gerçekleşse, ya da gördüğü yerin bir kaç kuruş daha altından verilse teşekkür ederim deyip, sorun olmayacakken, şimdi 14.20'ye gelince bu şekilde bir ifade doğru mu? Ne kadar kötü bir iş yapıyorum değil mi gördüğünüz gibi! Yazdıklarım öngörü sadece. Kesin çıkacak diye bir şartı yok. Ama buna rağmen gerçekleşme oranı çok yüksek. Lakin arada maalesef yanıldıklarım, yanlış çıktıklarım da olacak ve oluyor. Buna yapacak bir şey yok. 

Sonuçta sahol için de gördüğü en yüksek fiyattan az önce öngörü girdim. Yükseklerinden öngörü girilmez diye bir kural yok ki.

Ayrıca, krdma örneğinizde hata var! Tabloya krdma filtresi yapıp bakarsanız, en son 13.24 ile girilen öngörünün direnç hedefi 14.50 iken sonra 13.99'a revize yapılmış ve %5.66 getiri ile kapatılmış. Siz sanırım buna uymamışsınız ve bana yüksekten aldırdınız ama hisse buraya düştü diye haksız bir örnekleme yapıyorsunuz.

Ayrıca ben onlarca öngörü yapıyorum. %99.9 gerçekleşse ya da 1 tane hariç hepsi gerçekleşse, o bir tane gerçekleşmese, bana bak bir öngörünüz gerçekleşmedi demek sizce de üzücü değil mi? 

Hisseler gördükleri en yüksek seviyeleri geçtikleri takdirde hiç öngörü girmemeli miyim sizce? Kısacası zirve dediğiniz görecelidir. O seviyeelrin daha da üstüne gidince önce zirve dediğiniz seviyeler yükselişlerindeki ara fiyatlar olarak kalır.

Tukas'ı da krdmr gibi aşağı revize yapıp 14.85 falan kapatsaydım keşke ama bunu yapmadım. Belki hatalı çıkacağım ama maalesef her zaman doğru karar veremem ki. Ya da doğrular her zaman o an olmayabilir. Sonraki birkaç dünde de olabilir. 

Dediğim gibi, krdma konusunda bir kayıp varsa, sizin insiyatif kullanmanız nedeniyle olmuş. Tabloyu krdma diye filtreleyip bakınca siz de göreceksiniz. 

Umarım tüm hisselerinizden çok kısa sürede çok kazançlı çıkarsınız.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_