Soru - Cevap (olmk)

  •  A 
ŞE*** AT*** 11.08.2022 10:34
Konu / Hisse Kodu: olmk
Aydin Bey merhaba,
OLMK ikinci tabana gidiyor, sadece bilanco etkisi mi yoksa birlesme ile ilgili gelismeler mi etkiledi, dusuncenizi ogrenebilir miyim?
Tesekkur ederim.
Cevap 11.08.2022 12:35

Aslında olmk henüz bilanço açıklamadı. Orada birleşme onayı olumsuz sürpriz oldu sanırım. Sene başı gibi Tire ile birleşme başvurusu yapmışlar. Bu dün onaylandı. 0.60 oranında birleşme olacakmış. Yani 10 tane olmk veren 6 tane tıre alacak. Bu nedenle Tireye gelen kar düşük kalınca tire düştü. Tire'nin fiyatını 0.60 ile de orantılayarak olmk'ya verdiler. Tire yukarı kalkarsa olmk'yi de çekebilir. Ya da olmk çok yüksek bir kar açıklarsa, o zaman yükseliş tepkisi gelebilir. Aslında ikisi de gayet iyi bir sektördeler. Ama bu birleşme işleri bu kadar uzayıp sonra pat diye açıklanınca, o anki fiyatlar ve gelen bilançolar yüzünden böyle nahoş sürprizler olabiliyor. Eğer bilanço açıklanmadan gelmiş olsaydı böyle bir durum yaşanmazdı. 

Camlar birleşirken de benzer tablolar olmuştu. Şimdi birleşme öncesi ayrılma hakkı ve çıkma fiyatları belirlenecek. Yönetici olarak çalışmayalı çok zaman olduğu için, tebliğlerin detaylarını unuttum artık. Ama birleşme genel kurulu kararı alındığı kurula katılıp da şerh koyanlar için ayrılma hakkı tanınıyordu diye hatırlıyorum. Bir de, ben bu birleşmeye katılmak istemiyorum diyenler için çıkma fiyatı ilan ediliyordu galiba. Hatta camların bazılarında birşelme oranı çıkma fiyatından oldukça düşük kaldığı için, kurumlar arayıp ilgili hisseleri taşıyan yatırımcılarına satmanız birleşmeden daha karlı diye uyarılar yapmışlardı.

Kısacası birleşme öncesini bilemiyorum ama, sonra sektör ve şirketler olarak yine iyi olmalarını bekliyorum.

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_