Soru - Cevap (Uzun vadeciler)

  •  A 
BU*** TA*** 29.07.2022 22:21
Konu / Hisse Kodu: Uzun vadeciler
Merhaba hocam, son zamanlarda yazilarinizdan ekonomi sorunlarinin cozulemeyecek bir sekilde denklemlere dönüştügünü anliyorum. Kisa vadeli hatta orta vadeli bist ten cok bir sey beklememek gerekli sanirim. Buna paralel ben artik tamamen uzun vadeli islem yapiyorum, sahol,erbos gibi sizin listelerden para kazandikca(artik cok sınırlı) ekliyorum. son donemde yıl sonunda uzun vade hedeflerinde de dusus olabilceginden bahsediyorsunuz. Uzun vade icin de nakite gecmemiz gerekir mi? Tesekkirler.
Cevap 31.07.2022 01:04

Yani bu sizlerin tercihi olmalı. Hisseler için beklentilerimde sorun çok yok. Ama ülkenin ekonomi, maliye politikaları ortada. Yani bana hiç kimse herkeste enflasyon var demesin. Bir tarafta %8-9 bizde ise %100 lere dayanmış, o da resmi ilan edilen olarak enflasyon var. Ödemeler dengemiz, CDS'lerimiz, kur artışı, kkm, faizler ciddi sıkıntılar içeriyor. 

Bu gidiş böyle devam ederse, kurları durdurmak için serbest piyasa ekonomisi kurallarına müdahaleler gelmesinden endişe ediyorum. Bunu yaparlarsa ayrı riskler, faiz artışlarına başlarlarsa ayrı riskler var. Geçen yıl faizler %19, enflasyon %17.75 iken 100-200 puan faiz artışı ile enflasyonu yeniden düşürmeye başlardık. TCMB rezervleri de yerinde olduğu için bu durum döviz kurlarının da düşmesine katkı yapardı. Ama şimdi reel faiz farkı neredeyse %60. Yani farkı kapatıp artı reel faiz verelim de diyemezler. O zaman da ekonomi kapanır. Çok büyük bir açmaz içine soktular bizi.

Lütfen beni anlayın artık. Evinize geçen ay gelen su faturalarını gördünüz sanırım. Ne yani, şimdi de suya ayda bin TL mi ödemek durumunda kalacağız? Bana 3-4 ay öncesine kadar 100 TL altında gelirken, birden artmaya başladı. 250-383 derken, geçen ay 740 TL su faturası geldi. Bu en baisit harcama. Eylül geliyor üniversite paralarını ödeyecağiz. Özel okul paraları geliyor yani. Hepsi neredeyse %100 artmış. Gelişmiş batıdaki gibi %10 artışlardan bahsetmiyoruz.

Ayrıca, onlar ödemeler dengesinde açığa düşseler de kendi rezerv paralarından açığa düşüyorlar. Biz ise döviz bazlı açıktayız. Bir de ödemeler için yeterli dövizi bulmak zorundayız. Şirketler aranıp, şu kadar döviziniz olduğunu görüyoruz, bu kadarını satsanız bize büyük destek olur diye aranıyorlar. TL kredi öyle dendiği gibi rahat bulunamıyor. Hatta çok zor alınıyor. Faizleri de %30-%40 arasında.

Yani şimdi bunlar beni tedirgin etmemeli mi? İnanın çok huzursuz oluyorum. Çünkü devamındaki gelişmlere göre alınacak kararlar, tedbirler her şeyin gidişini etkileyecek. Hatlar manzumesi devam ederse, uzun vadeli hisseler de bundan olumsuz etkilenecekler. Ama doğrulara dönerlerse, bu takdirde giden yabancının ufacık bir dönüş sinyali bile buraları zıplatır.

O yüzden de uzun vadeden de nakite dönün diyemiyorum. Çünkü hisseler kendi özellerinden ziyade, bu anlattığım risklerden etkileniyorlar. Ama ekonomilerde daralma başlarsa her yerde belirtileri görülür. Karar sizlerin. Ben listeye bir süre yeni ekleme yapmak istemiyorum. Tekniklerle durumu idare edeceğiz. Ama her şeye rağmen bilanço karları nedeniyle pozitif ayrışabilecek çok hisse de olacaktır. Belkide bizim liste hisseleri aralarında olabilir. Korkum hisseler değil yani. Yapılan ve yapılabilecek yanlışlar. Bunların da daha neler olabileceğini şimdiden bilmem mümkün değil.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_