Soru - Cevap (Faiz)

  •  A 
SE*** Yİ*** 29.07.2022 13:19
Konu / Hisse Kodu: Faiz
Aydın bey rahatsız ettim.Çok sert bir faiz artırımı borsaları çok sert düşürür mü.sizce dolar nereye kadar düşer.Bu arada çok geçmiş olsun.saygılar
Cevap 29.07.2022 13:52

Çok sert bir faiz artışı yapmaları halinde borsada kredililerin satışları gelir. Ama dövizdeki yükseliş baskısı azalır, ya da tersine yani düşüş yönüne dönerse bu sefer yabancı alımlarını görmeye başlayabiliriz.

Dolar nereye kadar düşer kısmı göreceli bir durum! Faiz artış oranına bağlı olarak değişir. Ama para politikasında geri dönüş başladı, normale, yani olması gerekene dönülüyor olursa KKM ve DTH'lardan da çözülmeler borsaya yönelebilir. Ama diğer taraftan faizler şuan bile 32-40-45 aralıklarında. Politika faiz artışı kredi faizlerini de yukarı çeker. Fakat dediğim gibi, enflasyon 90'lara dayanmış. %14 faiz var. Çok sert nedir? 10-20 puan çok bir şey ifade etmez. Sadece en azından faizlerde anladılar hatalarını denmesi bile olumlu olur. Enflasyon düşüşe başlar. Ama ekonomide de daralma yaşanır.

Kur seviyesi dış ödemelerdeki ihtiyacımıza göre faiz artışına rağmen çok düşmeyebilir. Ama hem faiz artışı, hem de ciddi bir döviz girişi sağlanırsa, 16.50'ler çok hızlı görülebilir.

Faiz artışı yapılırsa, ülkeyi bu güne kadar inatla ters politikaya sokup, tüm piyasaları darmadağın edip, enflasyonda bize rekor yaşatarak yaşamı bu denli zorlaştırdıktan sonra, bu politikada geri dönmelerini izah da zorlanırlar diye düşünüyorum. Umarım bunu yaparlar. Yoksa bu inatlaşmanın faturası çok daha yüksek olacak endişem var.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_