Soru - Cevap (BDDK Kararları ve Şirketlere Etkisi)

  •  A 
OS*** NU*** UL*** 26.06.2022 13:43
Konu / Hisse Kodu: BDDK Kararları ve Şirketlere Etkisi
Aydın Bey İyi Pazarlar,
Aklıma takılan sorulardan kısa derlemeler yaptım.
1 -Sizce bu bir tür sermaye kontrolü değil midir? 2-Şirketler özellikle ihracatı yüksek olan şirketler TL’ye dönmek yerine yurtdışına yatırım/transfer yapmayı tercih ederlerse bu daha da kötü olmaz mı? Akabinde buna da bir önlem gelir mi? 3-İhracatı yüksek olan şirketler kredi ihtiyaçlarını yurtdışı bankalarından temin ederlerse aslında bu tür şirketler için bu kararın pek bir önemi olmaz diyebilir miyiz? Teşekkürler
Cevap 26.06.2022 21:46

1- Beklenti yazımın revize edilmiş halinde var.

2- Zaten muhtemelen de bir kısmı bu yola başvuracaktır. Tabi ki olumsuz etkileri olur. Kervan yolda düzülür mantığı ile, düşündükleri olmayınca, ya da farklı yansımalar yaratınca buna da önlemler gelebilir. Ama güveni sarsan zorlayıcı önlenler istenilen sonucu yine de yaratmayabilir.

3- Evet diyebiliriz. Şirketler dış kredi, dışarıya eurobond ihracı ve içeride de tahvil ihraçlarına yönelebilirler. Banka kredisi kullanımlarını düşürebilirler. 

Kısacası alınan kararlar düz mantıkla değerlendirilmemeli. Yansımalar şirketlerin pozisyonlarına, olası yatırım kararlarına, farklı kredi kaynakları kullanmalarına, dövizde viopa yönelmelerine neden olabilir. Sonuç tüm borsa ya da tüm hisseler için olumsuz olur demek doğru olmaz bu nedenle.

Yaşayıp da göreceğiz. Ama öngörülerimiz, aldığımız stratejik kararlar, sonrasında bir anda çıkan bu tip uygulamalarla ötelenebilir, beklentileri bozulabilir, belirsizlik ortamını daha da derinleştirse şirketleri de yatırımdan ziyade tasarrufa yöneltebilir. Bu ortamda da yatırım yapmazlarsa, kredi ihtiyaçları da olmaz. O zaman da boştaki paraları daha da çok dövize yönelebilir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_