Soru - Cevap (KARDEMİR A)

  •  A 
RA*** AY*** 23.06.2022 17:45
Konu / Hisse Kodu: KARDEMİR A
Aydın Bey bu hisse iflasa mı koşuyor?Uzun vade listenizde var diye girmiştim. Bu kadar düşeceğini hiç düşünmedim .Btc gibi kendini sıfırlayacak.
Cevap 23.06.2022 19:14

Yok artık sıfırlamak falan.

Maalesef bir kaç kez yazılarda değindim. Döviz ihtiyacı için ihravatçılardan döviz gelirlerinin %25'ini, sonra da %40'ını TCMB'na satma şartı getirmişlerken, sonra bir de ihracat kredisi(reeskont) kullananlara dövizlerinin %30'nu da bankalara satma ve bir ay da almama şartı getirdiler. Demirçelik sektörü döviz bazlı satış yaptığı için bu kararlardan ciddi olumsuz etkilendiler. Enerji maliyetleri bu denli artarken, üstüne bir de ürün fiyatlarında ciddi düşüşler başlayınca demirçelikçiler karlarını eritmeye başladılar. Sadece kardemir değil, eregl dahil bir çoğu benzer düşüşleri yaşıyor. 

Artık desteklere geliyorlar diye düşünüyorum. Yakında destek bulup tepki alımları görebiliriz. Ama demirçelikler bir süre bu baskıyı yaşayacak gibi duruyor. Ama kardemir cevherden üretim yapıyor. Cevher de düşük olduğu için o kadar da kötü değil. 

Altı aylık bilançolar işin boyutunu göstermiş olacak. Çimento ve demirçelik için iki önemli konu;Suriye ve Ukrayna'daki çatışma ve savşların bitmesi. Bu sağlandığı zaman bir çok şey yeniden yapılacak. Ukrayna yeniden her şeyi baştan imar edecek. O zaman da demirçelik ce çimento en yakın ülke biz olduğumuz için ciddi talep artışı yaşayacak. Ama bunun için de henüz süre var.

Mecburen sabır gösterilecek. Ya da, destek direnç paylaşımlarında destekler kırılınca, alttan yerine koymak için verip alttan almayı denemek gerekiyordu. Bu vakitten sonra ise bu yapılmaz.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_