Soru - Cevap (Mavi)

  •  A 
İL*** MA*** 23.06.2022 00:04
Konu / Hisse Kodu: Mavi
İyi akşamlar aydın bey
Tablodaki dirençleri geçeli baya zaman oldu. Gap lerden birini aldı diğerini bu bilançoyla alması sanki zor gibi.Bana düzeltmesini tamamlamış gibi geldi
Yabancı satışı sürerken emeklilik fonları alıyor.
Takas ve teknik olarak yorumlarsanız sevinirim
Cevap 23.06.2022 19:34

3 Haziran'da 43.20 üzerinde fincan-kulp uyarısını yapmıştım. Ama o zaman 44.20 gibi seviyeden 41.20'ye geri gelmişken bir anda bilanço gelince gapli açılışla kırmış oldu. Bu nedenle de alma şansı vermeden yükseldi. 47.30 ilk gapi kapattı. Ama bir altında 43.08 gapi kalmıştı. Şimdilik 46.10'dan yukarı dönmüş gibi duruyor. Ama teknik olarak paraboller satış yönünde. Bu nedenle iki teknik görüntü var. 46.10 aşağı kırılacak olursa, ikili tepe oluşur ve açık gapin bile altına düşebilir. Ama bunu yapmadan 51.50 geçilecek olursa, o zaman 55-56.00 seviyesine doğru yeni yükseliş yaşar.

Şu an sadece üç aylık bilançoya bakıp altı aylık kesin şöyle olur demek doğru değil. Görüyorsunuz demirçelikleri alınan kararlar ve fiyatlarda düşüşle nasıl bozdular. Tekstil de reeskont kredileri karşılığı %70 döviz tevkifatı yapmak zorunda kalıyor. Ama boya, enerji, nakliye, işçilik her şey yükseldi. Satış alanımız avrupa. Resesyon talep düşme riski yaratabilir. 

Bu nedenle altı aylık bilançoyu görmeden yorum hatalı olabilir. Teknik olarak da bu dediklerim var. Hangisi kırılırsa o yönde tepkisi yaşanır.

Takasta emeklilik yatırım fonlarında ay başına göre 1.7 milyon adet artmış ama citi yabancı da 1.9 Milyon azalmış. Ama toplamda ilk üç kurum ay başı toplamında yer değişiklikleri ile aynı kalmış. 54 Milyon adet toplamdalar yaklaşık. Ama Nisan başında bu toplam 36 Milyon civarıymış. Yani ciddi bir hisse toplanmış. Bu şekilde sanki satıyor algısı ile taşıyanları dökmeye çalışıyorlar diye görüyorum. 

Yani bu görüşüm doğru ise, yukarıdaki dirençler kırılıp devamındaki olası teknik seviyelere gitme ihtimali çok daha yüksek olabilir. Bilançosu zaten bunu gerektiriyordu. Eğer altı aylık bilanço da üç aylığın üstünde bir kar ile gelirse, çok daha yüksek seviyeler görebiliriz. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_