Soru - Cevap (halka arz)

  •  A 
MU*** GÜ*** 20.06.2022 10:17
Konu / Hisse Kodu: halka arz
Aydın hocam Halka arz şirketleri açıldıkları ilk günlerde çok yüksek sayılı alım emirleri olmakta fakat satışlar ortalama 30 bin lot . herkes tavandan alım emri vermekte fakat satılan paylar tek bir kuruma veriliyor . Makim hissesi ilk gün 57 bin lot deniz aldı , ikinci gün Yfas aldı. Bunun nedenini öğrenebilirmiyim
Cevap 20.06.2022 11:06

Herkese eşit adet satım ile yapılan halka arzlarda talep çok yüksek olur. Ama alanlar çok az adetler alabilmiş olurlar. Böyle olunca, almak isteyenler yeterli hisseyi alamadığı için, açıldığı gibi tavandan alım emirleri yollanıyor genelde. Bir tarafta genelde tavan açılan hisselerde çok yüksek sayıda pasifte almak için bekleyen alıcılar varken, diğer tarafta ise zaten çok az sayıda alabilmiş olan yatırımcılar vardır. Bu adetler de zaten alıcıların taleplerini karşılamaya yetmez. 

Ama sonraki günlerde gerçekleşen işlem adetleri her gün daha çok artar. Hisselerin bilanço özellerine göre tavan talepleri karşılanmaya başlar. Alıcılar sonraki günlerde fiyat yükselirken azalmaya başlar. Genelde üçüncü gün ciddi bir işlem gerçekleşmeye başlar. Sonra ise fiyat arz talep dengesine göre şekillenmeye başlar.

İlk gün, ikinci gün kim aldı konusu tamemen emri daha hızlı iletmekle ilgili bir durum. Bunun izahı olmaz. Fonların ve kurumların büyüklükleri, kullandıkları emir iletim özellikleri nedeniyle öncelikleri sizlere göre daha yüksek olabilir. Bu da aynı anda verilmesine rağmen, iletilen emirlerin daha öncelikle sisteme düşmesine neden olur.

Ancak şunu da herkesin bilmesi gerekir! Arz sonrası yatırımcının çok yüksek fiyat artışı beklentileri ne kadar gerçekçi bir davranış! Eğer hissenin ederi o kadar yüksek ise, şirket neden çok daha düşük değerle arz yapar? Yani arz sonrası oluşan fiyatlamaların büyük kısmı manipülatif fiyatlamalardır. Bu nedenle tavan tavan giden hisseler çözüldüğünde, ya da zirve gördükten sonra ciddi bir geri geliş yaşayabileceklerini unutmayınız.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_