Soru - Cevap (Para Politikası)

  •  A 
İL*** MA*** 15.06.2022 10:23
Konu / Hisse Kodu: Para Politikası
İyi günler Aydın Bey
Beklenti yazınızda Yunanistan konusuna değinmişsiniz. Bir diğer taraftan para politikasını eleştirmişsiniz. Hemen söyleyeyim uzman değilim ama uygulanan politikanın yanlış olduğu sonuçlara bakarsak açık seçik ortada ama;
Avrupanın bizi kabul etmeme sorunu var. Vaktiyle İspanyada yaptıklarını Anadolu'da da yapmak istiyorlar. Bu durumda biz doğru politika uygulasak bile başarılı olabilir mi?
Ayrıca Yunanistanla savaş anlaşmalar gereği Fransa ve ABD ile savaş demek.
Cevap 15.06.2022 10:56

Para politikası doğru uygulandığı zaman cari dengeniz de bundan TL karşılığı olarak olumlu etkilenir. Bütçede faiz dışı fazla hedefi uygularsanız olası cari açığın karşılığını yaratmış olursunuz. Siz açıklarınızı azaltır ya da kapatırsanız dışarıdakilerin niyetleri başarılı olmanızı engellemez. Rusya'ya da petrol ambargosu, yaptırımı uyguluyorlar. Lakin artan enerji fiyatları Rusya'nın enerji gelirlerinin daha da artmasına mani olmadı. Kısacası ekonominin kötülüğü dış güçlerin bize baskısı ile yaşanmıyor. İktidarların yanlış politikalarından kaynaklanıyor. Madem dövizin bu şekilde yükselişi göze alınacaktı, o zaman havameydanları, köprü ve otoyollar neden döviz bedellerle ihale edildiler? Hem de yapanlar Türk şirketleri iken. TL ile ihale edilir, gerekirse sonradan ek maliyet artışları için ek ödeme kararı verilirdi. Ama ödenen kendi hakimiyetimizdeki paramız TL olurdu. Ayrıca da dövize endeksli köprü ve otoyol geçiş ücretlendirilmesi yaşanmazdı.

Tepeden tırnağa tüm pazarınızı ithalata açmışsınız, bunun suçu yabancıların olamaz ki. Aynı Fransa ve ABD anlaşmaları tanımadan kendi sanayilerini korumak için her türlü kararı alıp uyguladılar biliyorsunuz. Biz bunları yapmayıp, sanki serbest piyasa gereği gibi davranırsak bu gerçekçi değildir.

Bu arada Yunanistan'ın Fransa ve ABD ile yaptıkları anlaşmalar bir NATO üyesi ile çatışması halinde bu iki ülkenin de size savaş ilanı sonucunu doğrumaz. Nihayetinde sizin de NATO kapsamında onların da dahil olduğu ülkelerle çok daha uzun süredir benzer bir anlaşmanız var. Türkiye'de de ABD üsleri var. Bu üsler için de benzer anlaşmalar var.

Kısacası iki NATO üyesi çatışacak-savaşacak olursa, Türkiye'yi NATO'dan çıkartmadıkları takdirde, savaşa direk kendi askerleri ile müdahale etmezler. Arka planda Yunanistan'ın silah ve mühimmat ile desteklerler. Arkasına Fransa ve ABD'yi aldı diye Yunanistan'ın uluslararası anlaşmalara aykırı tavırları, ya da mesela 12 mil ilanı gibi bir kararı kabul edilemez. Cevapsız da kalamaz. Zaten Türkiye bu yönde bir kararın casus belli(savaş nedeni) olacağını yıllar öncesinde ilan etmiş durumda.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_