Soru - Cevap (Borsa)

  •  A 
İB*** ÖZ*** 08.06.2022 23:58
Konu / Hisse Kodu: Borsa
Hocam iyi akşamlar, bugün ki düşüşe maalesef yakalandım. Sorum şu olacaktı. Acaba bizi yönetenler kkm yada enflasyon korumalı yada süper bono gibi ürünler yerine borsayı teşvik edici ürünler çıkaramazlar mı. Dünyada böyle uygulamalar yokmu. Türk halkını neden borsadan soğutmak için ellerinden gelen çabayı gösteriyorlar. Bugün hem dolar bazında hem TL bazında kayıplarımız oldu. Maalesef bizim gibi Türk varlıklarına güvenmek isteyenleri bile uzaklaştırmak istiyorlar sanırım. Teşekkürler
Cevap 09.06.2022 00:16

Arkadaşlar,

Öncelikle duygusal yaklaşım doğru değil. Objektif olmak lazım. Borsadan soğutmak için bir çaba yok. Bir gün yaşanan sert kayıplar için hemen bu duygulara sahip olmak doğru olmaz. Nihayetinde borsa uzun zamandır enflasyona karşı TL bazında ciddi yükselişler yaşadı. 

Bunlar her zaman yaşanır. Kaldı ki, bir süredir yazılarımda böyle bir satış endişemi yazıyor ve uyarılarımı yapıyordum. Teknikler aşırı alım seviyelerinde diye başlık attığım yazımın daha mürekkebi kurumadı. Borsalar devamlı yükselmez. Sonra çok ciddi rekorlar kırması beklenen hisse ve borsalar bile, arada bu şekilde düşüşler, düzeltmeler yaşayabilirler. Bunlara yakalanmak istemiyorsanız, yazılarda uyarılar gelmeye başladığında, öneriler azaldığında, sizler de tedbirli olmaya başlayacaksınız. Mesela en azından yarı parada duracaksınız. Hissedeyseniz, satışları gördüğünüzde destekler kırılırken beklemeyip kar-zarar bakmadan satmayı da bileceksiniz.

Diğer taraftan, aslında borsamızda çok ciddi bir teşvik var! O da borsa karlarından vergi kesilmiyor. Normalde borsa vergisi vardı ama teşvik olsun diye önceki yılların krizlerinde borsa kayıpları azalsın diye, borsa vergisi sıfırlanmıştı.

Türk varlıklarına zaten uzun süredir genel Türk halkı güvenmiyor. KKM dahil DTH(döviz tevdiat hesabı) toplamı, tasarrufların %72'sine ulaşmış durumda. İnsanlar çaresizlikten tasarruf edecekleri paralarını dövizde tutuyorlar. Ekonomi kötü yönetilirken borsa zaten teşvik edilemez. En iyi teşvik ekonominin iyi yönetilmesi, bu sayede enflasyonun gelişmiş ülkelerdeki gibi sıfırı yaklaşması olur. Çünkü bu balarılırsa, mevduat faizi, gram altında yükseliş beklentisi, dövize yatırım gibi alışkanlıklar ve korkular ortadan kalkar. İnsanların en önemli yatırımm alanı borsalar olur. Bunun dışında ekonomi kötü iken borsalara verilen teşvikler suni fiyatlamalara neden olur. Bunun sonu daha büyük kriz ve kayıplar olur.

Dikkat ederseniz çarşamba yazımın başlığı kurlardaki riske dikkat çekiyordu. Kontrolsüz yükselişler halinde, yeni bir müdahale kararı endişesindeydim. Ki, bunu bir süredir yazıyorum zaten. Eğer enflasyona endeksli bir ürün çıkarsa, bunun bankaları, borsaları ve hisseleri geçici bir süre olumsuz etkileyeceğinin uyarısını daha yeni yaptım.

Kısacası biraz bile bile lades olmuşsunuz. Ama olur böyle şeyler. Tecrübe ede ede bunlar öğrenilir. Eğer elinizdeki hisseler bilanço olarak sağlamsalar, en kısa sürede kayıplarını telafi ederler. Düşüşün özel bir nedeni var mı önce onu görmek, öğrenmek lazım.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_