Soru - Cevap (Süper bono)

  •  A 
İL*** MA*** 08.06.2022 14:36
Konu / Hisse Kodu: Süper bono
Mayıs ayında açıklanan enflasyona çoğu kişi inanmadı. Birçok da istifa geldi. Hani zaten inanılmıyordu da bu defa daha bir şüphe işe bakıldı. Bu ortamda enflasyona endeksli bono çıksa bile rakamlarla oynanıp düşük enflasyon
Yazarlar ben de zarar ederim diye düşünürüm ben? Böyle bir düşünce oluşmaz mı sizce de piyasada ?
İyi tatiller. O kadar dediniz ki bu günlerde tatile çıkacağım diye; murphi kanunları gereği birşey olacağı kesindi :)
Cevap 08.06.2022 17:39

Neredeyse bir ay önceden söyledim bu kısa tatili. Yine bir şey denk geldi. Hayret vallaha:))

Enflasyon konusunda düşünceleriniz doğru ama sonuçta güven duyulmayacak bir şekilde yapılırsa itibar görmez. Sorun TL'nin yeniden dövize gitmesine mani olmak ve hatta piyasadan döviz gelmesini sağlamak için bunlar planlanıyor. İçeriği eksik olursa fayda etmez.

Ama artık ipin ucu kaçtı zaten. Asıl yapılması gerekenleri yapmayıp da saptığımız yol, bugün bile doğru yola dönsek ülkenin ve hepimizin üstüne çok ciddi maliyetler, yükler, devlete çok büyük borçlar yüklemiş durumda. Tam seçime yaklaşırken, dövizde kontrol daha da kaçarsa seçim kaybedilmesi kesin olur. Hoş bu haliyle bile ben iktidar değişimini kesin görüyorum. Bu kadar büyük ekonomik hatalar yapılmaz. Gelirken 26 TL ile aldığım yakıt, az önce aldığımda 28.13 TL idi. Geçen yıl yanlış hatırlamıyorsam 5.90 civarıydı diye aklımda kalmış.

Hoş zaten süper bono bile çıksa bu da işelri düzeltmeyecek. Sadece ilk anda döviz ve borsada baskı yaratabilir düşüncemi biliyorsunuz. Bu nedenle kur artarken alım yapmak için tedirgin oluyorum diyorum zaten. Nitekim tedirginliğimde haklı olduğumu piyasadaki satışlardan görüyorsunuz.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_