Soru - Cevap (kkm ve yeni ürün)

  •  A 
AH*** AT*** 06.06.2022 10:12
Konu / Hisse Kodu: kkm ve yeni ürün
yeni ürünü göz boyamak dostlar alış verişte görsün mantığı ile çıkaracaklardır sonrada suyun kaldırma kuvvetini bulmuş gibi evreka diyerek reklam ederler . hiçbir şeye yaramayacak geçici geri çekilmeler olacak . Bu kadar usd yükümlülük varken ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar var . Ülke ülke para dilenir olduk . güvenin israfın yiyip içip talan etme akılların ekonomiyi ülkeyi yönetmesi imkansız 2015-2018 de gitmesi gereken beyefendiyi tek adam şeklinde getirdiler hep dış güçler :))
Cevap 06.06.2022 10:27

Soruna siyasetten ziyada ekonomik verilere bakarak yansımaları olarak dikkat çekiyorum. Yoksa seçimde kim kazanır, kim kaybeder bunu sandık sonuçları söyleyecek. 

Ancak KKM ve DTH toplamında ülkenin tasarruflarının %72'si dolar olmuş durumda. Devletin faiz yükü katlanarak artıyor. Aynı anda cari açık da artıyor. Şimdi ara enflasyon zamları yapılacak. Tüm bunlar ilk anda döviz kurlarının yukarı yönelmesine neden oluyor. 

Hisseler enflasyon ve kur artışlarına göre ucuz kaldılar. Bunu zaten yazıyorum. Şu anda yaşadığım tedirginlik, olası bir enflasyona endeksli süper bono-tahvil gibi bir şey çıkartacaklar mı, çıkartmayacaklar mı sorusu! Çünkü çıkmazsa ve bu ekonomi anlayışı ve kabinesi ile devam edersek, kurlar ve enflasyonda yükseliş sürecektir. Bu durumda hisseler de kur ve enflasyon değerlemelerine ayak uydurmak için yükselebilirler. Ama enflasyona endeksli bir ürün çıkartırlarsa, bunun detayları çok önemli. Çünkü kime hitap edecek, enflasyonun üzerinde kaç puan bir faiz verilecek, vadeleri ne olacak? Tüm bunlar çok önemli detaylar. Çünkü şu an normal mevduatlarda enflasyon garantisi yok. Eğer enflasyon garantili bir ürün çıkarsa, acaba bu banka mevduatlarından da çıkışa neden olacak mı belirsizliği var. 

Aynı şekilde enflasyon üzerinde garantili bir ürün borsada bu şekilde bir gelir garantisi olmadığı için hisselerde satış riski yaratır diye çekiniyorum.

Tüm bu belirsizlik de sürdüğü için tekniklerine göre yapabileceğim bir çok öngörüyü yapmaktan çekiniyorum. Sonuçta bunları yazsam da, olası düşüş geçici olacak, daha sonra yeniden hisseler ederlerine yükselecek desem de, satışlar geldiğinde yatırımcı davranışlarını görüyorsunuz. Bir anda panik başlıyor. Maliyetli yakalanmak yatırımcıların morallerini hemen bozuyor.

Ama teknik olarak şu an alımlar ve yükseliş eğilimi sürüyor. Zaten piyasada da bunu gösteriyor. Her şekilde borsa yükselir diye düşünenler için zaten öngörülerdeki açık hisseler, uzun vadeli liste ve destek-direnç tablosundaki paylaşımları görüyorsunuz. 

Bu sefer de ben kaçırmış olurum yapacak bir şey yok. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_