Soru - Cevap (Selec hisse)

  •  A 
RA*** AY*** 24.05.2022 19:04
Konu / Hisse Kodu: Selec hisse
Aydın Hocam selec hissede günlük grafikte tobo yapıp çanak hedefi görünüyor gibi.Bist düzeltme yapıyor nasıl bir yol izlemeliyim.
Cevap 25.05.2022 00:43

Tobo için ilgili kırılan seviyeyi destek-direnç tablomuzda selec filtresi yapınca, önceki günlerde arka arkaya paylaştığımı görebilirsiniz. Buna göre olası teknik seviyeleri de paylaştım. Yukarıda olursa yapacağı 17.50 üstü bir çanak var. Ama bu tarz çok sayıda hisse tekniği var. Hepsi hemen yapmıyorlar gördüğünüz gibi. Şimdilik etap etap gitmek lazı. TOBO'nun hedeflerine odaklanmalı. Onlar geçilirse üstüne yeni o anki tekniklerle bakmak daha doğrıu olur.

BIST için bu olası düşüşlere devamlı dikkat çekiyor ve hisseler ayrışabilir diyorum. Bunlardan selec paylaşımlarımı zaten biliyorsunuz. Karar sizin. sizin adınıza yorum yapamam. Ben endeksi ve hisseleri ayrı düşündüğüm için paylaşımlarımı da ona göre yapıyorum. 

Bu tarz ortamlarda sadece şunu bilmek lazım. Düşen piyasada yükselen hisselerde ısrar edersiniz ve bir süre sonra o hisse de aynı şekilde düşüşe uyarsa yakaladığınız fırsat kaçmış olur. Ama Düşen endeks ve genel hisseler yüzünden alacak düşük fiyatlı çok sayıda yeni hisse çıkacaktır.

Ama düşen endekse rağmen hissenize ve tekniğine güvendiniz, taşımaya devam ettiniz. Hisse de tekniğinin gereğini yaparak pozitif ayrışmaya devam etti. Bu durumda çok ciddi bir parite karı elde etmiş olursunuz. Hem direk hisseden kar olur. Hem de diğer alınabilecek hisseler düştüğü için önceden almayı düşündüğünüz, ya da alıp da sattığınız hisseleri daha alt fiyatlarla alma fırsatı bulmuş olursunuz. 

Anlayacağınız zor bir karar. Eğer hisseyi teknik hedeflerine doğru taşıma kararı alırsanız, bunu teknik için yaptığınızdan ötürü, sonra hisse destek kıracak olursa, o zaman gerektiğinde ilk önce daha yüksek fiyattan vermemişken, daha düşük fiyattan vermeyi bilmek lazım. Yoksa görüyorsunuz bir çok hisse sonrasında çok ciddi kayıplar yaratabiliyorlar.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_