Soru - Cevap (Devam)

  •  A 
SE*** KI*** 22.05.2022 19:14
Konu / Hisse Kodu: Devam
minumum % 5 çıkınca % 3-5 arası TÜİK rakamlarına göre param değer kaybediyor! Demem şu ki yıllarca % 100 mal taşıyarak portföy büyüten ben 1 yıldır belli oranda nakitte kalmak bu yüksek enflasyonda beni çok zorluyor. Dolar alamıyorum anında hisse alımı için nakiti kullanabileceğim bir fonda kalmam gerekiyor borsada düşükten alım fırsatı vermiyor bir sarmalda kaldım :( Diyelim yabancı 2 sene daha gelmedi ve takas oranı % 15 düştü o zaman borsada yatırımcı olarak dayak yemeye devam mı ederiz ?
Cevap 22.05.2022 19:59

%75'den bu seviyelere inmiş yabancı takasına rağmen, çok sayıda hisse de ciddi yükselişler yaptılar. Lakin sanırım endeks 2562'de satılan hisseler, sonra düşse de orada dönülen nakit enflasyon değeri kaybediyor diye görüyorsunuz. Bu kadar ince hesap olmaz. Sonuçta örneğini verdiğim hisseler 2562 endekse göre %20 civarı düşmüş durumdalar. Şu an 2372 endeks değerindeyiz. 2300 olmaya kalkarsa bir çok hissede daha %10 üzerinde düşüş demek olur. Böylece 2562'de satılan hisselerin bir kısmı %30 civarı geri gelmiş olur. Yani verdiğiniz hisseleri % 30 daha çok alma imkanı da bir kazançtır. 

Yani bu kadar çok hisse saydım düşen, onların hepsinde %20 aşağıda alım fırsatı şu an mevcut zaten. Ama verip de düşmeyen hisselere denk geldiyseniz, o şansızlık işte. Maalesef onun için yapabilecek bir şey yok. Düşmüş olan diğer hisselere odaklanmak gerekebilir.

Paranızın değer kaybını enflasyonda göre hesaplarken, hisseleri sattığınız 2562 endeks seviyesine göre hesaplıyorsanız bu yanlıştır! Çünkü hisselerden elde edilen karları da düşünmeniz gerekir. 

Ayrıca, borsa böyle bir yer. Her şeyden etkilenir. Getiri ya da en yüksek kazanç garantisi yoktur zaten. Eğer param enflasyona göre düşüyor derseniz, dolar alsanız o da bazen enflasyon altında kalıyor. Mevduat faizi de düşük. Peki o zaman nasıl koruyacaksınız zaten? Tercih yapacaksınız. Ya döviz ya mevduat faizi taşıyacaksınız. Ama her şekilde enflasyon artmaya devam ederse nakitde alternatif kayıp riski olacaktır.

Yabancı takasının artması, hisselerin döviz bazında ederlerine göre yükselmesine katkı sağlar. Bu da TL bazında ciddi artışlar demek olur. Şu an maalesef bu duruma uygun bir ülkede değiliz. Ama hisse bazlı yine de yükselişler fazlası ile oluyor.

2562 endekste full hissede olsaydınız. Hiç satmayıp da hissede devam etseydiniz, şu an muhtemelen kaybınız daha çok olabilirdi. Borsada yatırımcı olarak geçen süreniz oldukça yeterli. Ama tam her alanda sorunların başladığı bir dönem yaşadığımız için maalesef bu konuları konuşuyoruz. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_