Soru - Cevap (Genel durum)

  •  A 
SE*** KI*** 21.05.2022 22:14
Konu / Hisse Kodu: Genel durum
Borsacılık hayatımda 11. Yılım ilk defa bu kadar yüksek enflasyonda yatırım yapıyorum eskiden yılda tüik rakamlarına göre %8-10 enflasyon olur 2 yıl beklerdik hisselerde %100 yapardı enflasyondan arındırılmış bir şekilde %80 kazanırdık. Yıllar önce 2000 öncesinde borsada olan büyük yatırımcı abilerim aracı kurumda seans odası takip ederken derlerdi ki enflasyonun çok olduğu dönemlerde hisseler 4-5 katlıyor bekleyen güzel para kazanıyor son 1 yıl enflasyon % 70 4-5 katlayan 1 yılda kaç hisse var
Cevap 22.05.2022 15:13

İyi pazarlar.

Değerlendirmeler eşit şartlarla gelişen dönemlere göre yapılır. Geçmişte %400-%500 getirilerin olduğu doğrudur. Ama o yıllarda ekonomide dünya standardında, ekonomi kuramlarına göre yapılması gerekenler yapılırdı. Şimdi ise gördüğünüz gibi, tam tersi uygulanan bir dönem var.

Aynı şekilde, geçmiş örneklerde yabancı ülke ve müttefiklerle ilişkilerimiz hiç bu kadar sorunlu olmamıştı. Bu nedenle doğru ekonomik kararlar alınınca yabancı çok yoğun alıma girerdi. Şimdi ise aykırı uygulamalar ve sorunlu dış ilişkiler nedeniyle yabancı 2019'dan beri satıyor.

Yapılması gerekenler yapılır, alınması gereken doğru kararlar alınırsa yine aynı fiyatlamaları görürüz. 2 fiyat kazanç olan bankalar mesela. Normal şartlarda olsak 6-8 FK'larda olurlardı. Bu da 4 kat artış demek olurdu. Ama şimdi çok farklı riskler taşıyorlar.

O yıllarda döviz riski karşılığında faiz silahı çekilirdi. Şimdi ise enflasyonda dünya rekorunda olan ilk sıradaki ülkeyiz. Aynı şekilde cds primlerinde de savaşan ülkeleri çıkarında dünya zirvesindeyiz. Bir altımızdaki ülkenin risk primi 450-500 puan daha aşağıda. Tüm bunları göz ardı etmemek gerekir.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_