Soru - Cevap (Gıda krizi)

  •  A 
RA*** AY*** 21.05.2022 17:17
Konu / Hisse Kodu: Gıda krizi
Merhaba Aydın Hocam,
Gıda krizi haberleri yabancı kaynaklı haber yayınlarında sıkça dillendiriliyor. Bu durum bizde bilançosu iyi gelen gıda hisselerinde bir yükseliş yaratır mı ?
Cevap 21.05.2022 18:09

Bu konular düz mantıkla bakınca, bu gelişmeleri fırsat bilenlerin de hamlesi ile fiyatlara zam olarak yansıyabilir. Ama daha ziyade hububat kaynaklı bir krizden bahsediliyor. Her alanda değil. Bir süre sonra yüksek kar yapan şirketler ciro kayıpları ve ekstra maliyet artışlarını kar olarak fiyatlara ekleyemez hale gelirler. O zaman da tam tersi tablolar oluşabilir. Ama şu an için gıda sektöründe ciro ve kar artışı görülmesi mümkün. Ama mesela petun da son bilanço çok kötü gelmişti. Bunları da göz ardı etmemek lazım.

Neyin ne olduğu belli olmayan aşırı algı, manipülasyon ve spekülasyonun hakim olduğu bir süreçteytiz. Bakalım bu ne kadar sürecek. Zamanında kripto varlıklar için de fiyatları zirveleri gördüğünde misli yüksek rakamlar telaffuz ediliyordu. Şimdi ise, batanlar, intihar edenler vs. Kısacası bunların bir kısmı yaratılan algılardan kaynaklanıyor.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_