Soru - Cevap (Garan)

  •  A 
BU*** TA*** 19.05.2022 12:36
Konu / Hisse Kodu: Garan
Merhaba hocam garan payi %86 olmus, anlamadigim icin soruyorum, bistin kalesi olan bu hisse artik daha az mi islem yapacak, boyle giderse kottan cikma ihtimali var mi?yabamcinin sevdigi bir hisse olarak biliyorum, artik yabanci galiba geri getirmemiz imkansizlasiyor, bist icin bu durum daha agresif bir hal almasini mi saglar.
Cevap 20.05.2022 00:57

Maalesef işlem hacmi düşecek. Bir süre sonra yatırımcılar ve fonlar hisseden uzaklaşacaklardır. Benzer örneği zamanında finansbank için de yaşandı. Şu an adı Qbnfb oldu. Bakabilirsiniz. %99.88 payı bankayı alan topladı. İşlem hacmi yok denecek kadar az artık. Bir süre kalan %14 yüzünden azalarak da olsa yine önemli bir hacim olur ama devamlı azalacaktır. Önemli olan bakalım kalan kısmı borsa normal pazardan işlemle mi, yoksa benzer geri alım çağrıları ile mi toplamayı sürdürecekler. 

BBVA'nın niyeti çok önemli. Eğer garantiyi kotasyondan çıkartmayı düşünüyorsa, sanırım oran %97 ve üstü olması gerekiyordu. O orana kadar toplaması lazım. Ama böyle bir niyeti yoksa ve alımdan çekilirse, diğer bankaları geçen sürede gördünüz %10'dan fazla düştüler. Garanti ise o arada %20'den fazla çıktı. Yani %30 üzerinde pozitif bir ayrışma yaşadı. Ciddi bir geri gelme yaşayabilir. Ama daha alacak olurlarsa, bunu borsadan alımlarla yapması halinde daha da ciddi yükseliş olabilir. Bunu yaşayarak göreceğiz. QNBFB şu an gördüğü zirvelerin 1/3 civarları olmasına rağmen bile, şuanki garantinin iki katı edere sahip. Yani daha toplamaya devam ederlerse çok daha yüksek fiyatlar oluşabilir. 

Ancak geri çekilip fiyatın düşmesini bekleyerek de piyasadan ek hisse toplayabilirler. Dediğim gibi niyetleri önemli. Onu da yakında tavırlarından anlarız. Ama işlem hacmi her geçen gün düşecek bir süre sonra hisseyatırımcının takip listesinden düşecektir. 

Zamanında finansbank çıkacak diye spekülasyon yapılmıştı. Ama %99.88 pay toplanmış olmasına rağmen borsadan çıkartmadılar. Bunu neden yapıyorlar? Bankalar kullandıkları kredilerde bazen hisselerini teminat olarak veriyor olabilirler. Borsada kalmayı da piyasa değerinin tespiti için kullanıyor olduklarından tercih ediyor olabilirler. Yani garanti için de borsadan çıkartırlar-çıkartmazlar diye bir yorum yapmak zor. Dediğim gibi, bunları açıklamalar ve davranışlarla anlayacağız.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_