Soru - Cevap (DEMİR ÇELİK SEKTÖRÜ)

  •  A 
SE*** ER*** DO*** 18.05.2022 12:58
Konu / Hisse Kodu: DEMİR ÇELİK SEKTÖRÜ
Selamlar
Hocam, son 3 aylık dönemde demir çelik fiyatlarında global ölçekte bir düşüş sözkonusu.2020 yılının sektör için en kötü, 2021 yılının ise en iyi yıl olduğu tespitleri yapılmaktaydı. Küresel bir resesyon endişesi konuşuluyor. Bunun demir çelik sektörüne etkisi sizce ne olur? Bu anlamda uzun vadeli yatırım hisselerinizde yer alan demir çelik pozisyonları için bakış açınız ve sektörün geleceğine yönelik projeksiyonunuz nedir.
Teşekkürler, iyi çalışmalar
Cevap 18.05.2022 14:10

Kısmi olumsuz bir baskı olabilir ki zaten yaşanan düzeltme de bu nedenledir. Dünya için FED kaynaklı bir resesyon benim de beklentim. Lakin Türkiye için durumda farklı. Şu an konut açığı var ama kur ve maliyet belirsizlikleri ve riskleri arzı sınırlıyor. Kur ve faizde olası hızlı artışlar sektörde iç pazarı da olumsuz etkiler. Ama seçime gidildiği için, iktıdar inşaat sektörü desteklerine devam ediyor.

Şu an bizdeki şirketlerin genelinin karlılıkları çok yüksek. Bu nedenle fiyatlar biraz geri gelse de sonraki karlarında da artışlar yaşanmasını bekliyorum. Ayrıca, savaşın akıbeti de çok önemli. Bittiği zaman Ukrayna yeniden imar edilecek. Kendisi de bir üretici ama, şu an üretimde yeterince yer alamayacak. Rusya da yaptırımlar yüzünden pazardan düşecek. Bu nedenle daralma bizim şirketlerimizi de olumsuz etkileyebilir. Ama uzun vadeli beklentilerimi fazla bozacağını düşünmüyorum. Ben zaten olması gerekene göre daha iskontolu beklentiler yapıyorum. 

Sektörde ciddi yatırımlar yapılıyor. Ben geçici daralma dışında kalıcı bir sorun görmüyorum.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_