Soru - Cevap (Yksln)

  •  A 
AL*** KA*** 17.05.2022 19:49
Konu / Hisse Kodu: Yksln
Hocam kolaylıklar dilerim. Hisseyi aldım 1 m TL. 16 * hedef verdiniz ve gördüğüm kadarıyla hemen her gün hedefi geri çektiniz. Ben tavsiye üzerine üye oldum ve maalesef memnun değilim. Borsa riskinin farkındayım ancak duruma göre verilen öngörü pek hoşuma gitmedi. Hülasa mümkünse para iadesi ve iptal rica ediyorum.
Cevap 17.05.2022 21:30

İyi akşamlar.

12 yıllık bir siteyiz. özellikle de yeni üyelere Siteyi Tanı kısmını dikkatlice okumaları uyarısı yapıyorum. 16 Nisan tarihinde siteye ilk kez üyelik yapmışsınız. Bu uyarımı siz de bir iki kez yazılarımda görmüşsünüzdür.

16.00 beklenti fiyatlı paylaşımım, bilançosuna göre hisse için tahmin belirttiğim uzun vadeli yatırım hisseleri listesinde yer alıyor. Oradaki beklenti fiyatım dediğiniz şekilde hiç aşağı yönlü değişmedi. Hatta ilk beklenti fiyatım daha düşükken, gelen bilanço sonrası 16.00 olarak yukarı revize edildi.

Diğer teknik analize göre öngörü verdiğim al/sat sat tablosunda da hisse ile ilgili bir adet açık öngörüm var. Onda da dediğiniz gibi her gün beklenti fiyatımı geri çekmem gibi bir durum yok. İlk hali ile açık şekilde duruyor.

Sizin gördüğünüz tekniklerine göre olası hareketlerine dikkat çektiğim destek-direnç tablosu sanırım. Orada paylaşılan ise verdiğim öngörü beklentimdeki değişiklikler değil. Sadece tekniklerine göre olası alt destekleri ile olası üst dirençleridir. Bu, fiyatının gelişimine ve tekniğe göre yukarı doğru da, aşağı doğru da yer alabilir. Ama Siteyi Tanı kısmında zaten bu tablo da detaylı şekilde izah ediliyor. Sanırım Siteyi Tanı kısmında siteyi izah eden bu bilgileri hiç okumadınız! 

Onay verdiğiniz site sözleşmesinde öngörüler için bir taahhüt verilmiyor. Bunların sadece kişisel teknik analiz ve temel analiz beklentilerim olduğu yazılı. Keşke verilen her öngörü hiç gecikmeden hemen gerçekleşse, ama Türkiye ve dünya piyasalarında, şirketlerde, siyasette, ekonomide yaşanan gelişmeler nedeniyle en iyi hisselerde bile arada düşüşler yaşanabiliyor. Hatta öngörüler de gerçekleşmeyebiliyor.

Verilen öngörüler için sahip olunan beklenti fiyatları tüm dünyada benzer şekildeki görüşler olarak paylaşılır. Bu beklentiler şartlar iyi yönde gelişirse yukarı, kötü yönde gelişirse aşağı yönlü revizelere uğrayabilir. Ya da öngörü sonrasında şirket bilançosu ya da tekniğindeki olumsuz değişimler nedeniyle gerçekleşmedi şeklinde zararına da kapatılabilir. Ama tekrar ediyorum, dediğiniz şekilde bir beklentinin her gün aşağı indirilmesi gibi bir durum yok. Hatta teknik öngörünün açıklama kısmında, hissede olası düşüş halinde desteklerden kademeli alıma uygun uyarısı da var. Yani hissede olası bir düzeltme riskine de bu şekilde dikkat çekilmiş.

Sizin üyelik tarinizden sonra verilen teknik öngörülerden 23 tanesi gerçekleşme ile kapanmış, bir tane gerçekleşmedi olarak kapanmış, 29 öngörü de açık duruyor. Açık duranların içinde karlı açık duranlar da, son iki-üç gün içinde verilenler de var. Şu an için zararda açık duranlar da var. Ama 16.00 beklenti fiyatına göre aldığınız tablonun adı zaten ''Uzun Vadeli Yatırım Hisseleri'' Bu beklentiler yıl sonu bilançolarına göre verilir. Duruma göre çok erken de gerçekleşebilir. 

Yine onay verdiğiniz site sözleşmesine göre üyelik bedeli yatırıldıktan sonra iade ya da iptal talebinde bulunulamaz. Nihayetinde her gün bir çok görüş ve beklenti paylaşılıyor. Her üye kendisine göre bunlardan hangisini değerlendiriyor bunu takip etme imkanı yok. Kaldı ki, kesin garantili öngörü gerçekleşir diye bir iddia da yok. Ana sayfada 12 yıl boyunca verilmiş tüm öngörü gerçekleşme pastası, bunların bir haftada, bir ayda, bir yılda kaçının gerçekleştiği detayları da var.

Ama dediğim gibi yklsn için aşağı yönlü beklenti değişimim olmadı. Tekniklere dikkat çektiğim destek-direnç tablosunu sanırım yanlış anlamışsınız. Sizden ricam, Giriş menüsünün sağında yer alan ''Siteyi Tanı''kısmını dikkatlice okumanız. Orada sitenin tüm bölümleri detaylıca izah ediliyor. Hatta açık öngörülerde arada tekniklere ya da piyasa şartlarına göre düşüş yaşanacak olursa, kırılan desteklerden sonra alt sıralı desteklerin olası teknik beklentiler olabileceği yazıyor. Bu nedenle bir çok üyemiz de açık olan ve taşıdığı hisseleri destekleri kırdıkları takdirde alttan yerine koymak için verip, düşüşten yararlanmayı deneyebiliyorlar.

Kısacası duruma göre her gün aşağı yönlü değiştirdiğim bir öngörüm yok. Sadece sitedeki paylaşımlar konusunda eksik bilginiz var. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_