Soru - Cevap (Düzeltme)

  •  A 
NU*** AK*** 12.05.2022 15:13
Konu / Hisse Kodu: Düzeltme
Hocam merhabalar.Umarim iyisinizdir.Hocam yurtdışı piyasalar ne zaman kafasını kaldırsa indiriyorlar bu durumda BIST teki düzeltme sizce nerde biter ?İzlememiz gereken plan sizce ne olmalı?
Cevap 12.05.2022 16:10

Öncelikle kur, enflasyon, faiz sarmalı içindeyiz. Bir süre daha çıkamayız diye düşünüyorum. Bu süreçte özellikle iyi bilançolu hisselerde durmak çok daha güvenli olur. Düşseler bile sonra toparlanacaklarını bilmek güven verir. Manipülatif yükseliş yaşayan bir hissede yakanırsanız kayıplar kalıcı olabilir.

Düzeltme konusu ise yukarıdaki etkenler ve yurt dışı borsa gelişmelerine göre değişkenlik gösterebilir. Sırası ile 2361 - 2329- 2308 - 2278 desteklerimiz var. Hangisinden döneriz söylemek kolay değil. 2308 sanki biraz daha güçlü bir destek olabilir.

Plan konusunda düzeltme beklemeye başladığım zamandan beri yazdığım şey, krediden uzak durun. Kenarda muhakkak nakit olsun. Bunun dışında bilanço ederi yüksek hisselerin bazıları da yukarı ayrışmalar yapabilir. Piyasa korkusu ile tamamen nakit olmak da yanlış olur, full hissede olmak da. Tekniklerde gerçekleşmelerini yapan hisseleri satıp, beklentileri süren hisselere geçmek bir hareket planı olabilir.

Bunun ötesinde konuşmak çok kolay değil. Çünkü ekonominin gereklerine göre davranmayan bir yönetim sergiliyoruz. Neyi ne zaman yapacakları belli olmadığı için de düzeltmenin ana destek seviyesini söylemek mümkün değil. Alınacak ya da alnmayacak kararlara göre her türlü tepki mümkün.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_