Soru - Cevap (Petun)

  •  A 
İL*** MA*** 09.05.2022 10:39
Konu / Hisse Kodu: Petun
İyi tatiller aydın bey
Petunda teknik hepimizi yanılttı. Böyle çanak kıran flama yapan günlük de hatta haftalık oluşumda flama yapan hisse doğal olarak beklenti yarattı bu enflasyon ortamında bir gıda şirketinin. Böylesi bir bilanço getirmesi büyük sürpriz oldu. Hele pnsut bilançosuna bakınca. Gene zararı kısa kestik tecrübenizle uygun zamanda kapattınız. Daha önce benzerlerini nugyo erbos gibi şirketlerde yaşadım yksln çok iyi bilançoya 1-2 ay tepki vermedi. Borsa burası kar/zarar kardeş..
Cevap 09.05.2022 12:29

Aynen öyle. Zaten zararı göze almadan hisse alınmaz. Çünkü sonuçta hiç bir şeyin garantisi de olmaz. Çok iyi bilanço gelir ama sonraki bilançonun garantisi var mıdır? Tkfen mesela nasıl iyi bilançolar sonrasında bir anda kötü bilanço getirebiliyor. 

Ben de teknik ve temel analize göre kararlar almaya çalışıyorum. Her bilanço geldikten sonra hisseler hareketlenemez. Çoğunda bilanço öncesinde hareket başlar. Bu nedenle de her zaman bilanço değişiminden haberimiz olmayacağı için, bu haberi alanların yaptıkları alım satımların yarattığı grafiklerden gelecek haberleri ve bilançoları yorumlamaya çalışırız. Petun tekniği de aynen dediğiniz gibiydi. Ben de bakınca çok iyi gördüm. 28.00-30.00'a gitmesi gereken bir teknik vardı. Öngörüyü ondan yaptım. Ama gelen bilanço çok alakasız çıktı. Bilançoyu görünce de hemen zarar neyse kapatıp geçtim. İyi ki de öyle yapmışız. 

Yapacak bir şey yok. Bazen de yanılgı olacak. Garantili alım taahhütü zaten olamaz. Ama bana sonra sorduğunuz soruya verdiğim cevap hangisi alınır bu gruptandı. Tek pnsüt alınır demiştim. Pnsutün tepkisi de olumlu oldu zaten. Ama sebep iyi bilançosu oldu. Ben bu grubu yaşarbank batışı sonrasından itibaren takibi bırakmıştım. Aile içinde ciddi sorunlar yaşadılar. Grubu satıp çıkarlar mı bu işlerden diye bile düşünüyorum. Pnsut'de uzun süredir alımlar var ve mallar yatırım fonları ve yabancı takasına geçiyor. Sebep ne acaba diye düşünüyorum. Ama yine de grubu takip etmek içimden gelmiyor. Başka çok şirket var nasılsa çok iyi ve istikrarlı olan. Maceraya gerek yok diye düşünüyorum. Bu nedenle aslında her gördüğümüz tekniğe de bakmamak, istikrar aramak lazım.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_