Soru - Cevap (Hekts)

  •  A 
ÖZ*** KÜ*** 19.04.2022 12:40
Konu / Hisse Kodu: Hekts
Aydın bey öncelikle geçmiş olsun. Takip ettiğim kadarıyla Hekts bedelli ve bedelsiz sermaye arttırımı konusunda farklı görüşler mevcut. Sizin görüşünüz nedir? Katılmak mantıklı olur mu?
Cevap 19.04.2022 15:20

Bedelsiz ve temettü otomatik elde edilen rüçhan haklarıdır. Bedelli ise sizin karşılığını yaratıp, katılıp katılmama kararı vereceğiniz bir haktır. Bedelli hassas bir konudur. Site İçinde arama kısmına bedelli yazıp konu hakkındaki genel soru ve cevapları gelecek arşivde bulabilirsiniz. Orada esas olan, bölündükten sonra nominal değer olan 1.00 TL altına piyasa değeri düşmemiş olan bölünmelere katılmak doğrudur. Eğer katılmayacaksanız da süresi içinde rüçhan sırasında rüçhan kuponunu satmanız gerekir. Eğer bunu yapmazsanız süreleri bitince, hesabınızda bir anda bedelli oranında kayıp yaşarsınız.

Lütfen site arşivinde konu hakkındaki çok sayıda uyarımı dikkatle okuyunuz. İçerik hekts için değil, genel bedelli sermaye artışları içindir. Ama esas olan da bu mantığı anlamaktır zaten. 

Ayrıca yer alan cevaplarda bedelliye katılmak için ille de ek paraya gerek olmadığını, eldekilerin bir kısmını satarak da kalanların bedellisine katılabileceğinizi görebilirsiniz. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_