Soru - Cevap (Borsa)

  •  A 
SE*** KI*** 13.04.2022 20:30
Konu / Hisse Kodu: Borsa
Tekrardan geçmiş olsun Aydın abi :( borsaya ayırdığım miktarı her borsa yukarı yaptıkça kağıtlar günün en yukarı gördüğü fiyatlardan parça parça satıyorum % 45 hisse % 55 nakit iyi mi daha ne kadar boşaltmalı mıyım ? Bu arada piyasa yukarı gittikçe azaltacağım teşekkür ederim uyarılarınız için :) Yıllardır yapamadığımı son 1yıldır yapıyorum neden yıllarca % 100 hisse her ortamda taşımışım kendime kızıyorum !
Cevap 14.04.2022 00:12

Çok teşekkür ederim.

Vallaha iyi mi kötü mü bunu sonrasındaki gelişmeler belirleyecek. Zama olası düzeltmelerde yakalanmamak için zaman zaman bu tarz realizeleri yapmak gerekir. Doğru ise düşüşlerden korunur, sonra düşenleri daha fazla alarak ilk tepkilerinde daha yüksek portföy toplamına erişirsiniz. Yok olmadı da, sattınız, sattınız ama piyasa yükselmeye devam etti. Görünürde kaçırmış olursunuz. Ama görüyorsunuz borsada fırsatlar bitmiyor ki, o zaman da başka pozisyonlar açarsınız gerekirse.

Oran ne olmalı sorusuna gelince! Bu konuyu kişisel amaçlara, görüşlere göre değişir. Tabii bir de elinizdeki hisseye göre de değişir. Bazı hisseler düşüş, düzeltme esnasında da yükselebilir. Bunu yakalarsanız o zaman çok daha hızlı büyür paranız. Ama genel bir düşüşte %3-5 hisseden birini yakalamak maharet ister. Bu yapayım derken, aldıklarınızla düşüşe yakalanma riskiniz de vardır. Ama yeni hisse almadınız, ya da hisse tutmayıp hepsini sattınız, o zaman önemli olan zaten düzeltmenin olmasıdır. Eğer düzeltme olur ama sizin sattıklarınız ya da bir kısmı düşmeyip, bu esnada yükseldi ise, sorun yok. Çünkü nasılsa çoğunluğu düştüğü için, sonra düşükten alacak bir çok hisse bulunur.

Bu nedenle böyle durumlarda kararı siz vereceksiniz. Ben düşüş bekliyorum çıktıkça satar ful de nakit dururum diyebilirsiniz. Bu durumda bir kaç gün en azından sabırla beklemek gerekir. Çünkü genellikle böyle sert ve dik uzun soluklu yükselişlerin sonuna doğru gelen satışlar sonrası yine yükseliş görülür ama yükseliş esnasında artık bir kaç kez satışların geldiğini görmeye başlarsınız. Bu durumda geri çekilmek almamak doğru olur. Çünkü yine yükseliyor gibi görünüm oluşsa da, bir-iki gün için de bir anda trend döner ve çok sert satışlar adeta yağmaya başlar. 

İşte bu durumda da, hemen geri almamak lazım. Böyle bir düşüşün bir çok ara alım tepkisi olur. Bunlara kanıp erken geri alım yaparsanız asıl düşüşe yakalanırsınız. Ben böyle durumlarda %10'dan fazla düzeltme olmasını beklerim. Endeks bazında %10 civarı bir düzeltme hisse bazında %20'leri bile geçebilir. Düşünsenize beklentisi iyi olan hissenizi %15-%20 oranında daha fazla adet geri alıp arttırabilirseniz, sonra gördüğü aynı zirveye bir daha geldiğinde sizin portföyünüz çok daha yüksek değere çıkmış olur.

Ben indikatörlerden parabolic sar'ı çok kullanırım. Takip ettiğim matriks ekranında üç adet parabolic sar vardır. Birincisi Par diye geçer. Diğer ikisi Parabolic Sar diye yazar, İkinci Parabolic Sar, yani son parabolic üzerinde matriks ekranı kullananlar bir kod görürler. AYD yazar. Bu benim adımın kısaltmasıdır. Makrisk ilk kurulduğu yıllar, Globalde yönetici olarak çalışırken, Matriksi kuran arkadaşlarla çok aktif iletişim ve karşılıklı yardımlaşma içindeydik. O zaman bu parabolic Sar'ı ben kendi periyotlarımla yaptırıp, kodlattırmıştım. Sanırım 20-22 sene falan olmuştur. Diğer parabollerden farkı trend dönüşlerini bir-iki gün önce gösterir. Ama bu kodlu indikatör sadece makriskte var. Muhtemelen de farkeden olmadıysa,  genel kullanıcılar ve diğer veri dağıtıcılarındaki indikatörleri kullananlar, diğer paraboliz sar ları kullanır. O nedenle ben düşüş gördükten bir-iki gün sonra diğerlerinde düşüş sinyali oluşur. 

Yani benden satış uyarısı geldikten genelde bir iki gün sonra asıl satışların artığını görmüş olabilirsiniz. Sebebi de bu. Şu an diğer parabolicler hala alım yönünde, ama benim kullandığım dün salı satış sinyali verdi fnakat çarşamba yüksek açılınca yeniden alış yönüne dönmüştü. Ama çarşamba kapanışı salının altında oldu. Ben her an bir satış dalgasının başlamasını bekliyorum. O yüzden çok az sayıda ve henüz tepkisini tam vermemiş diye düşündüğüm hisseler hariç, her yerde nakite dönmeyi doğru buluyorum. Peki bu hisseler hangileri? Bunu açık öngörülerime göre ddeğerlendirebilirsiniz. 

Mum grafiklerine bakınca da bir iki gün içinde bir satış dalgası olacağını düşünüyorum. Piyasanın gücünde zayıflama görüyorum. Ama tekrar uyarmak istiyorum! Hiç bir teknik analiz kesin sonuç vermez. Görüntüler ani bir gelişme, ya da para gücü ile her zaman tersine dönebilir. Şu anda da kaynağını tam anlayamadım bir para borsayı yükseltiyor. Kaynağını tam tespit edemediğim için, gücünü de kestirmekte zorlanıyorum.

Ama ya ben düşüş bekliyorum ama olmazsa, ederinin çok daha yüksek olduğunu düşündüğüm şu şu hisseleri kaçırma riski de olmaz mı derseniz, evet bu risk var. Öyle düşündüğünüz hisslerde isterseniz düşüşü göze alıp, hiç bir şey yapmaz, onları taşımaya devam edebilirsiniz. Bu kararı siz vermelisiniz. Açık öngörülerimden, özellikle de uzun vadeli beklentilerim olan listeden bazı hisselerin ederleri hakkındaki beklentilerimi görebilirsiniz.

Ben konuyu tüm detayı ile anlattım. Karar size kalıyor. Ben genel bir düşüş bekliyorum. Bir kaç gündür ciddi kar satışı oluyor ama seans içinde olup, bitiyor. Fakat yükseliş yeniden hızlanmazsa, sanki artık alıcılar durmak üzere diye görüyorum.

İyi geceler.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_