Soru - Cevap (Öngörü kapama)

  •  A 
İB*** ÖZ*** 13.04.2022 12:13
Konu / Hisse Kodu: Öngörü kapama
Hocam merhaba, kendimi disipline sokma adına uzun vade beklediklerimi satmadım, ama çoğunluk olan al sat kısmını tamamen kapadım. Uyarınız için teşekkür ediyorum.
Cevap 13.04.2022 12:44

Rica ederim.

O kadar zor bir piyasa ki anlatamam! Yabancı takası düşüyor, yanlış aklımda kalmadıysa geçen hafta da 560 Milyon dolar yabancı satışı varmış. Cari açık artmaya devam ediyor. Piyasaya likidite arttırıcı para destekleri sürüyor ki bu enflasyon artışına neden olan sebeplerden birisidir. Döviz rezervi hala düşüyor. 

KKMF uygulaması belki dolara yönelişi durdurdu ama faizlerin de artmasına neden oldu. Eğer cari açığı düşürür, tasarrufa gidersek sorun yok. Ama bunları yapmazsak ki şu an yapmıyoruz, o zaman enflasyon böyle arttıkça kur üzerindeki riskler sürmeye devam eder. 

Enflasyona endeksli süper bonolar neden verilir? Bir sorun vardır enflasyon düşürülemiyordur. Düşmediği için dolara para gider. Dolara giden para kuru yükseltir. Yükselen kurlar ithalatı ve dolayısı ile her şeyin fiyatını arttırır. İşte bunu bir nebze olsun kontrol edelim, diye ilk önce KKMF uygulaması yapıldı. Şimdi de enflasyon endeksli süper bono! 

İyi de tüm bu işler başlarken faiz 19'du. Biz 200 puan bir artış doğru olur derken 500 puan düşüş yaptık. Ama bakın kur tüm bu uygulamalara rağmen hala 14.58. Faizler zaten uçtu. Enflasyon TÜFE %61. Eğer süper bono kkmf ile aynı tarihlerde uygulamaya geçseydi. hazinenin, maliyenin üzerine binecek olan yükü varın hesaplayın. Ki zaten şu halde bile çok ciddi bir yük var. Tüm bunlar neden yapıldı faizi düşüreceğiz diye. Deydi mi peki? Ama bakın hala dövizi, faizi kontrol altına aldık deniyor. Öyle mi peki? Öyleyse enflasyona endeksli süper bono neden gündeme geliyor?

Bunları tekrar tekrar yazıyor gibi oluyorum. Sebebi ise piyasayı yorumlamanın ne denli zor olduğunu bilin diye söylüyorum. Böyle bir ortamda tamam korunmak için para borsaya girer diye zaten söyledik, yazdık defalarca. Ama bu denli girşin bir kaynağı olmalı. Sorun ve tedirginliğim de tam burada işte! Bu kaynak kim? Yabancı satıyor, peki bu alan kim? Yerli bireysel yatırımcılar bu kadar organize bankalara, holdinglere, enerjilere, kozalara giremez. 

Eğer Ruslardan gelecek diye düşündüğüm para akışı varsa, o zaman tamam. Daha sağlıklı olur. Ama başka bir sihirli el piyasayı suni yukarı çekiyorsa, işte endişem de bu. Çünkü buna ne kadar devam edeceğini bilmek çok zor olur. Durduğu anda satışlar yağmaya başlar. Hele bir de alan kaynak kendisi de vermeye kalkarsa, o zaman yatırımcılar ciddi panik yaparlar. O karamsarlık havasında zararına satışlar oluşur.

Ama diğer taraftan hisselerin, bankaların, holdinglerin çok daha yüksek ederleri var. Lakin diğer şartlar uygun değil diye zaten düşük fiyatlanıyorlardı. Şimdi hangi şartlar düzeldi de bu ısrarlı yükseliş var?

Görüyorsunuz kafamdaki sorular-cevaplar hiç durmuyor. Sonra da bana, dinlenmek çok önemli deniyor. İyi de nasıl dinleneceğim ki böyle bir piyasada. 

Neyse bakalım hayırlısı olduğu kadar. Siz de şunu bilin, bir karar aldınız ve uyguladınız. Tuttu haklı çıktınız. Sevinip, mutlu olabilirsiniz. Ama aldığınız karar tutmadı, çıkmadı yanıldınız. Canınız sağolsun. Borsada fırsatlar bitmez. Yenisine bakarsınız. Ama kararlar bu şekilde alınır. Her zaman doğruyu bulamayız. Her zaman en tepeden veremez, en dipten alamayız. Ful maldayken Rus uçağını düşüreceğimizi kimse beklemez. 

Ben son dönem bu denli ısrarlı alan paranın kaynağını bulamadığım için, teknik seviyelere bakınca çok tedirgin oluyorum. Sanki bir anda satışlar yağacak gibi geliyor. Bunu seans içinde ara ara yapıyorlar da, ama sonra daha güçlü şekilde yine alımlar geliyor. Bu böyle ne kadar devam edebilir emin olamadığım için, dünkü gibi teknik kararları bazen bu şekilde uygulayacağız.

Artık bahtımıza...

Ne çok yazdım, susamadım yine bir türlü kusura bakmayın. Bu kadar uzun  yazıların okunmadığını bildiğim halde kendimi bu konuda disipline edemiyorum maalesef.

Umarım kararlarınız size kazanç getirir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_