Soru - Cevap (BİST)

  •  A 
SE*** KI*** 03.04.2022 17:24
Konu / Hisse Kodu: BİST
İyi pazarlar Aydın abi . BİST sanki mini ralli yapacak gibi 2260 üzerinde sizinde katıldığınız ekotürkteki uzmanlar 2590 hatta 2800 gideceğini söylüyorlar ! Malum sizin en az % 50 hissede % 50 nakitte kalın öneriniz vardı ! Acaba nereye kadar nakitte kalmak veya komple mala girmek gerek ? Malum yüksek enflasyon ortamında TL de kalmakta maliyetli oluyor. Teşekkür ederim
Cevap 03.04.2022 18:46

Size de iyi pazarlar.

Arkadaşlar, 
              Ben görüşlerimi detaylı yazıyorum. Başkalarının yorumları için bir şey diyemem. Öngörülerimi ve uzun  vadeli listelerimi de yayınlıyorum. Bu kararı siz vereceksiniz. 

Ayrıca, yakın zamanda tedirginliklerimi içeren bir strateji yazısı yazmayı düşünüyorum! Konuya sadece borsa olarak bakarsak, yazdıklarım zaten aylardır belli. Ama bir de siyaset, ekonomi, cari denge, TCMB politikaları, kontrolü kaçan enflasyon riski var. Faiz-kur politikasında hatalarda ısrar devam ederse, yeni bir kur atağı, ödeme güçlüğü riskine doğru giden bir ekonomi var. Bu kadar zam seçimlere bu kadar kısa süre varken olur muydu yoksa? Hayır, doğruya dönüp yüksek faiz artışı olsa, o zaman da bir anda artacak kredi faizleri ekonomiyi durdurabilir. Bankalara kredi dönüşlerinde kriz çıkabilir. Tüm bunlar varken, ben o kadar da rahat olamadığım için tedbiri elden bırakmamayı tercih ediyorum. Ama siz full alırsınız, satışları görürseniz hemen kısmi nakite dönmeyi başarırsanız o zaman ful hissede de durabilirsiniz.

O kadar çok değişik gelişmeler var ki, tek açıdan bakmak doğru olmaz. Turizmde risk var. Ama diğer taraftan Ukrayna'dan ciddi bir nüfus savaş yüzünden, Rusya'dan ciddi bir kesim de yaptırımlar riskinden ülkemizi tercih ettikleri için bazı şehirlerimizde kira ve konut değerleri fırlamış durumda.

Dediğim gibi karar sizin.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_