Soru - Cevap (Uzatmış olacağım herkesten özür dilerim ama)

  •  A 
ÖZ*** .*** 23.03.2022 11:31
Konu / Hisse Kodu: Uzatmış olacağım herkesten özür dilerim ama
İzmir’de 700 binlik ev bana 1300 kira getiriyor. Datça’da 2 milyonluk ev apart olarak uğraştırıp 70 bin getiriyor. İsmende 5000 lota ulaştım ayda 430 lira getirisi var. Yani verdiğiniz 19.50 seviyesinden de satmak değil 25 olsa alasım var. Biriktirmek hatalı bir tavır mı? Artık hiç bir şeyi satasım yok. Fikriniz çok değerli. Saygı ve sevgilerimle.
Cevap 23.03.2022 12:14

Az önce sorunuzun ilk kısmında cevapları vermiş oldum. Kesinlikle biriktirmek çok doğru. Sorun  süreyi kestiremiyoruz. Bir gece de işeyen düzeni alt üst edip TCMB değişimi yaptık. Bir anda kur-faiz politikasında ülkeyi bu günlere getireceği kesin olan hataları uygulamaya karar verdik. Ki, üretim yapımız ve döviz borcumuz nedeniyle bunun her yerde enflasyon ve zam demek olacağını çok defa yazdım. Ama buna rağmen uyguladılar. Durum da ortada şu an. Faiz, kur olarak ülkeye inanılmaz ek faturalar yarattık. Şimdi bunu daha da arttıran yeni bir riski daha başlattılar! Yurtdışı yerleşikler ve yabancılar da kur korumalı mevduata girebiliyorlar. Düşünebiliyor musunuz, bu şekilde sisteme giren para çok artsa, ama ondan sonra da cari açığımızı düşüremeyip son dönem olduğu gibi yükselişi devam ederse neler olur? Her şekilde sistemde olanlar kur ve faiz farkını garanti ettiğimiz için, kur yeniden bir patlayacak olursa, devlet bunun altında kalacak bir faiz yüküne girer.

İşte bu gelişmeleri tahmin edemediğimiz bir yönetime sahibiz. İnsan olması gerekeni, yapılması gerekeni düşünür planlar. Ama bunun tersi yapılırsa, o zaman maalesef beklentiler ve süreleri bundan olumsuz etkileniyor.

Türkiye borsası kesinlikle çok ama çok ucuz. Ama doğru yanlış yönetim tarzlarına göre bu ucuzluk devam edecek ya da artık yükseliş yönünde sürece gireceğiz. 

Umarım cevaplarımda yeterince izah verebilmişimdir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_