Soru - Cevap (İsgyo)

  •  A 
AH*** AT*** 16.03.2022 17:06
Konu / Hisse Kodu: İsgyo
En son destek direnç ocak ayı son durum paylaşabilir misiniz . 3.5 tl den 8.5 tl ye formula pilotlarını bile geride bırakan bir performans. Nedir bunun hikmet i ilahisi sebebi. Bilanço mu , büyük projeler mi aldı . Yoksa tamamen kendisi mi alıyor. Bi ara sanki böyle bir açıklama gelmişti geçen yıl iştirakleri işbank alacak diye. Yerli yada yabancı alıcıların ilgisi mi yoksa tamamen işbankasının bir kararı mı . Çoğu zaman heralde içeriden bilgi çok daha önemli.
Cevap 17.03.2022 00:10

Faaliyetlerden diğer gelirler olarak gözüküyor ama detayını bilmiyorum. Geçen yıl sonu 266 Milyon, bu yıl dokuz aylık bilançosunda 10.7 Milyon net kar varken, bu yıl sonu karı tüm beklentilerin çok üstünde 1 Milyar 329 Milyon kar açıkladı. 1 Şubatta sanırım kar açıklanmış. Kar açıklanmadan evvel ocak ayında hisse 2.80 TL iken, ocak sonu 5.00'TL'ye çıkmış. Bir gün sonra da bilançoda kimsenin beklemediği bu kar açıklanmış. Bunu nasılsa birileri önceden öğrenmiş anlaşılan ki, hisse bilanço açıklaması öncesinde bu denli yükselmiş. Bilanço açıklaması sonrasında bu sefer de karın desteği ile yükseliş sürmüş. Ama yükselişin destekçisi spekülatörler de var. Yaptıkları alımların oranı % 5 i geçti diye açıklama yapılmış. Hisse için SPK 8 Nisan'a kadar kredili işlem ve açığa satış yasağı getirmiş. 

Bu fiyatlamanın bilanço karşılığı var. Ama bu kar nasıl bir anda gelmiş. Önceden kar açıklanmadan kim neden böyle alım yapmış bunlar sorulması gereken sorular.

Ben teknik paylaşım yapmayı düşünmüyorum. Ciddi karları olmasına rağmen çok düşük fiyatlanan bir çok gayrimenkul şirketi var. Kim alıyorsa o kazansın. Bu tip bir anda çıkan karlar sonra da bir anda yok olabiliyor. Ama dediğim gibi bu fiyatın şu an için bilanço karşılığı oluşmuş. Ama kalıcı olur mu detayını bilmediğim için bir şey diyemiyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_