Soru - Cevap (Sasa)

  •  A 
AH*** AT*** 09.03.2022 12:06
Konu / Hisse Kodu: Sasa
Aydın abi arazisinin ihale ile satış haberi var bunun haricinde bilançosu sizce iyi mi ham madde fiyatlarının artışıda pozitif etki ederse orta ve uzun vade için sizin şampiyonlar ligi grubuna kalabilir mi . Sağlıklı huzurlu günler diliyorum…
Cevap 09.03.2022 16:38

Dediğiniz tarz bir spekülasyon ya da haber duymadım. Asılsız bir spekülasyon da olabilir. Ama doğru ise, olası satışın boyutuna göre fiyata etkisi olur. Şu anki fiyatın mevcut bilançoya göre ciddi primli olduğu görüşündeyim. FK'sı 90 civarı çok ciddi yüksek değerde. 10 fk altındaki hisseler iskontolu diyebileceğimiz FK'lara sahiptir. Yani fiyatları makuldur diyebiliriz. Şu an 3-4-5-8 civarı birçok FK'lı şirket var. 

Yani bilançoya göre sasa benim için çok primli bir fiyatta. Ama sonradan bilanço karını bir anda patlatacak bir kar getirisi gelişme olursa(mülk satışı, ticari partnerlik vs gibi) o zaman sonraki kardaki artışlar FK'ların düşmesini sağlayabilir.

Benzer şekilde birçok hissede manipülatif böyle haberleri yayıp, fiyat yükseltebiliyorlar. Asılsız çıkınca sonra ciddi düşüşler görülüyor. Ama zamanında bilançosunda ciddi zarar varken asuzu bu şekilde bir anda yükselişe başlamış, çok yüksek FK'lara ulaşmıştı. Bilançoya göre pahalıydı. Ama sonra arazi satışı, gayrimenkul geliştirme açıklamaları gelmiş yükselişin içeriği doldurulmuştu. Böyle bir durum olursa o zaman görüşüm değişir. 

Ayrıca, sasa karını çok ciddi arttıran bir şirket durumunda. Ama yine de bu denli yükselişi bilanço karı ile izah etmek çok kolay değil.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_