Soru - Cevap (Endeks)

  •  A 
OS*** ÜN*** 04.03.2022 11:28
Konu / Hisse Kodu: Endeks
Selamlar Aydın Bey,
Dax hergün değer kaybediyor. Biz nispeten pozitif ayrışıyoruz. Dax bu denli düşmesi Avrupa'daki bir savaş beklentisi midir acaba. Düşmeye devam etmesi bizi de etki altına alır mı.
Cevap 04.03.2022 14:21

Merhaba,

yoğunluktan cevabım gecikti kusura bakmayın. Her türlü risk maalesef mevcut. Lakin Almanya için daha büyük risk, gaz alımı da yaptırımlara tabi olur yasaklanırsa, Alman sanayisi için çok ciddi sorun yaratır. Enerjisinin %40'tan fazlasını Rusya'dan alıyor. Biraz da bundan etkileniyor.

Ama bunun da dışında bir şeye ayrıca dikkat çekiyorum bir süredir farkındaysanız! 2008'den bu yana süren faizsiz bol likidite dönemi artık bitiyor. Gelişmiş ülke borsaları bence 2008 mortgage krizinden bu yana bu para bolluğu yüzünden hak ettiklerinin üzerinde değerlendiler. Şimdi FED'in politika değişimi bu süreci dünya için bitirecek. ABD ve Almanya borsalarının yükseliş trendleri kırıldı. Artık ara yükselişler sonrasında düşüşleri gelişmiş borsalarda daha çok göreceğiz. Bunları yakın yazılarımda da yazdım sanırım.

Buna bir de gazın kesilmesi ve savaşın olası riskleri eklenince bu düşüşler yaşanıyor. İngiltere kaynaklı Rusya gazı kapattı diye bir spekülasyon çıktı. Ama sonrasında Putin biz yükümlülüklerimizi yerine getirmeye devam edeceğiz açıklaması yaptı. Tüm bunlar maalesef etki yapıyor.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_