Soru - Cevap (tkfen)

  •  A 
MU*** YI*** 24.02.2022 12:36
Konu / Hisse Kodu: tkfen
Uzun vade listenizde olduğu için soruyorum. Bilanço yorumlarınızı öğrenebilirmiyim ve uzun vadeli listesinden çıkacak mı ?
Cevap 24.02.2022 13:20

8 krş fark ile beklenti gerçekleşmesi olmadan 29.92'den dönmüştü. En üzüldüğüm gelişme bu oldu. O sıra kapatmak vardı. Ama beklentiler hiç bu denli bir bozulmaya işaret etmiyordu. Taahhütlerindeki yüksek zararlar son çeyrekte ciddi bozulmaya neden oldu. 

               Tekfen Holding 4Ç21’de beklentilerin oldukça altında 353milyon TL net zarar açıkladı piyasa beklentisi ise 579mn TL net kar gelmesi yönünde idi. Şirketin taahhüt iş kolunda 120mn dolar negatif FAVÖK açıklaması net karı olumsuz etkiledi. Henüz tam bitmemiş taahhüt işleri için ayrılan karşılıkların da etkisi büyük olduğunu düşünüyorum. 
                Gübrede artan ürün fiyatları, görece düşük maliyetli stok etkisi ve dönemsel yüksek talep neticesinde güçlü sonuçlar açıkladı. Segment’in FAVÖK’ü 4Ç20’deki 258mn TL seviyesinden 851mn TL seviyesine yükseldi ve FAVÖK marjı %31,4 olarak gerçekleşti. Bu denli yüksek FAVÖK marjının kalıcı olur mu bilemiyorum. Tekfen’in konsolide net nakit pozisyonu 135mn dolardan 129mn dolara geriledi. Savaş ortamı yüzünden hâlihazırda düşük olan taahhüt iş kolunda beklenti bozulmaya devam edebilir. Şirket bugün saat 16.30’da bir telekonferans düzenleyecek. Yıl beklentileri açısından yapılacak bilgilendirme önemli olacaktır.
 
                 Gördüğünüz gibi uzun vadeli listelerin de böyle bir riski var! Gelişen dış şartlar beklentileri tam tersi şekilde bozabiliyor maalesef. Listeden çıkartmayı düşünmüyorum. Ama düşüşün devamı bir süre daha gelebilir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_