Soru - Cevap (borsa-dolar korelasyon)

  •  A 
SI*** KA*** 21.12.2021 14:01
Konu / Hisse Kodu: borsa-dolar korelasyon
Selamlar Aydın Bey ;

son gelişme borsadan çıkışlara neden olur mu? risk olmayan bir yatırım aracı çıkıyor . detayları avantaj yaratacaksa borsada dolar gibi bir riskli araç haline gelecek.

ayrıca borsa karından vergi tekrar gündeme gelebilir mi?

saygılarımla
Cevap 21.12.2021 16:00

Borsa karına vergi zaten var. Ama erteleniyor devamlı. Bu ortamda ve seçim riski varken böyle bir iş yapmazlar bence.

Ama aslında mevduat yatırımcısı olan, faiz çok düştüğü için borsaya gelmiş olan bir kesim, kur farkı garantili mevduatla yeniden mevduata dönebilir. Ama amaç kur farkı olunca faizin üstüne vermek değil. Bu hareketler döviz tevdiatlar çözülürse, onun baskısı ile kurların da yükselişini durdurmak. Merkez Bankasının rezervlerini arttırıp, müdahale gücünü yükseltmek. Sonuçta dün bugün yaşandıktan sonra kur taşıyan ya da almak isteyenlerde ciddi bir stres oluştu artık.

Kısacası son mevduat yapısı borsa yatırımcısını çok kaçırmaz. Ama öncesinde kur artışının nakit ve döviz fazlalığı, ihracat yüksekliği nedeniyle ekstra kar yaratması beklenen ve bu nedenle de alınmış çok sayıda hissede, son durum karların azalmasına neden olur mu diye satış yaşanıyor olabilir. Enerjilerde döviz bazlı elektrik satışları düşen kur yüzünden ekstra karlarını azaltacak. Bu niyetlerle spekülatif alımlar yapanların satışları birkaç gün içinde biter ve borsa yeniden normal işleyişine döner. 

Esas olan her zaman bilançolarına göre eder değerleridir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_