Soru - Cevap (Zam)

  •  A 
NU*** ÇA*** 20.12.2021 15:39
Konu / Hisse Kodu: Zam
Kolay gelsin hocam şuan piyasaya gelen zamların doların 13 TL fiyatı baz alınarak yapıldığını söyleyen analizciler var yani 17.70 TL ye uyarlanmış zamlar daha gelmedi deniyor sizcede böylemidir.eger öyleyse yüzde 40 lik zamlar yoldamidir.yeminle hayattan hiç tat alamaz olduk.
Cevap 20.12.2021 16:20

Aynen öyledir. 

Arkadaşlar resmi enflasyon olan % 21.35 için Şubat-Mart'a % 30'ları görmeyi bekliyorum diye yazıyorum biliyorsunuz. Kurlar daha da artarsa bu oran daha da yukarı çıkar maalesef. O da gösterilen oran olarak.

Böyle bir ekonomi programı ve duyarsızlık olamaz. Bu gidiş tüm piyasayı kilitler. Kimse mal alamaz-satama. Kimse bir şey satmak istemez. Bunu yönetenler ya da danışmanlar, bürokratlar nasıl göremiyorlar anlamak mümkün değil. 

Hani birkaç yıl evvel Prof.Demirtaş ile Ahmet Hakan'ın programında bir gazeteci ekonomisti diyordu döviz alanlara çat 10 Milyar Doları çakarsınız, ne oldu diye kafalarını kaldırırken pat pat diye onar milyar Dolar saha çakarsınız çil yavrusu gibi dağılırlar diyordu. Sonra öyle de yapıldı. Çaka çaka merkez bankası rezervleri eksiye düşürüldü. Şimdi de birileri bu dövizin nasılsa bir zirvesi vardır. Sonsuz yükselemez diyerek inatla faiz indirimini savunuyorsa, piyasalar geçici de olsa kurlarda zirve sınırı olmayacağını yaşatarak öğretiyorlar. 

Ama maalesef bu tecrübenin ülkeye, şirketlere ve insanlara çok büyük faturası çıktığını nasıl oluyor da kimse göremiyor hakikaten aklım almıyor artık. 

Bu arada tahvil faizleri de bu kur atağı başlarken % 17 idi. % 24'e dayandı. Yani aslında dendiği gibi de gerçek borçlanma faizleri falan da düşmüyor. 

Umarım yıllardır yapılan yanlışlar için eleştirilerimi yazarken bunu siyasi eleştiri diye düşünenler varsa, şu an geldiğimiz durumu görünce benim be demek istediğimi artık anlamışlardır.

Bu gidişat geçmiş iktidarlar zamanında olsa, iktidar tek başına da olsa seçim kararı alırdı. Koalisyon ise, ortaklardan birisi artık böyle gitmiyor der seçimin önünü açardı. Ama şu an tüm bu toz dumana rağmen bile hala sorun yok rahat olun açıklamaları yapılınca, piyasada güven tamamen yok olmuş durumda maalesef.

Cumaya kadar artan kur hisselerin de artmasına neden oluyordu. Şimdi ise, artık bu gidiş ekonomiyi kilitleyecek endişeleri öne çıkmaya başladı. Acaba başka bir tahmin ötesi soruna mı gidiyoruz endişeleri hisselerde de satışları getirmeye başladı. 

 Maalesef faiz uğruna bu kadar yükselmesine neden olduğumuz kur artışının önü kesilemezse, sonunda 2018 gibi yine yüksek faiz vermek zorunda kalırsa, o zaman üstüne bir de yüksek kur yarattığımız için, devlet çifte zarara sokulmuş olunacak. 

Ne diyelim sonumuz hayır olsun.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_