Soru - Cevap (dünyada enflasyon dönemi)

  •  A 
ÖZ*** .*** 14.12.2021 09:52
Konu / Hisse Kodu: dünyada enflasyon dönemi
Öncelikle dünkü uyarınızda bahsi geçen "önerilerin 3. kişiler ile paylaşılması" olayını kınıyorum. Ben önerilerinizi çok kullanmıyorum ama 6 aylık ödediğim bedeli zaten kısa sürede bir kaç öneri ile çıkardım. Yapılan çok ayıp.
Aydın bey dünyada enflasyonun artması tüketimi etkiler mi? Örneğin bakır, emtia, enerji kullanımı azalır mı? Enflasyondan etkilenmeyecek sektörler neler olabilir? Gıda? Böyle bir soruya cevap vermek zorunda değilsiniz kapsam dışı olabilir:) Ama görüşünüzü merak ediyorum.
Cevap 14.12.2021 10:16

Artan enflasyonlar tüm dünya için zamlar demek oluyor. Kur artıyor aman yeni zam gelmeden ne alacaksam alayım diye bir davranış şekli var. Lakin şu an bizde faiz düşürüldüğü için belki hala konut, araba ve elektronikte talep var. Ancak, mesela otomobil satışlarında ciddi azalmalar var. 

Şimdi bunun bir kısmı tedarik aksamasından kaynaklanıyor. Pandemi aksamaları bittikten sonra her alanda artan arz nedeniyle fiyatlarda geri gelme bekliyorum. Talep aynı boyutta artmayacak. Ama yaşanan büyümeler yüzünden enerji önümüzdeki yıl da kullanımı artan ve büyüyen bir alan olacak görüşündeyim. Dünya demirçelik üretiminde de 2022'de % 5 büyüme bekleniyor. Bu nedenle emtialar bir süre daha artabilir. 

Lakin 2022 ilk çeyrek sonrası dünyadaki enflasyon seyri nedeniyle faiz artışı döneminin başlamasını bekliyorum. İşte bu dönem başladığı zaman dünya genelindeki büyümelerde düşüş ve kısmi durgunluk başlayacaktır görüşündeyim.

Bizde de, bu faiz politikasının kalıcı olmasını beklemiyorum. Maalesef 2022'nin ilk çeyreği bitmeden yeniden faiz artışlarına muhatap olabiliriz. 2018 yılında yaşanan gibi sert bir faiz artışı halinde, iç piyasada satışlarda ciddi tıkanmalar yaşanır. Zaten inanılmaz fiyatlar olan konut, otomotiv sektöründe artan kur yüzünden fiyatlar artmadan alayım düşüncesi, düşündüğüm gibi faiz artışı yaşanacak olursa, o zaman da tersine dönecektir.

Bu risklerden pandemi kontrol altına alınırsa, ulaştırma, turizm, hizmet sektörü de etkilenmeyebilir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_