Soru - Cevap (Devam)

  •  A 
İL*** MA*** 03.12.2021 15:39
Konu / Hisse Kodu: Devam
Sonuçta eskiden ederi 5 lira olan şirket kurulum maliyeti birden üçe çıktığı için 15 lira etmeli mi demeliyiz? Zaten dolar bazlı da değerleri dip yapıyor . Yoksa kar marjları bu yükselişi desteklemediği için artık kapatılması gereken kötü işletmeler mi demeliyiz? TL ile satış yapıyorlar yurtdışına satsalar bile kur artışını direkt fiyata yansıtamıyorlar yabancılar sizde kur yükseldi bunu 5 dolara değil 4 dolara sat diyorlar ama aldıkları ara mal dolara paralel olarak zamlanıyor. Marj düşmeli.
Cevap 03.12.2021 16:06

Çok karışık yazıyorsunuz.

Benim görüşüm yazılarımdan net. Bunları yazmanıza sormanıza gerek yoktu aslında. Kur tepe bulsun önce. Sonra borsadaki şirketler dolar getirilerinin de üstünde kazanç sağlayacaklar diyorum. Nedenlerini de yazdım. Bir kısmını siz tekrarlamışsınız.

Ama asıl yükseliş seçim sonrası olacak. Dolar bazlı. Çünkü seçimlere kadar yabancı girişi çok fazla olmaz. 5-6 hatta daha uzun süredir dışarıya çıkan Türk sermayesi de geriye çok gelmez. Ama seçim sonrası yabancı da, yerlinin dışarıdaki parası da aynı 2001-2008 arasında olduğu gibi çok hızlı ve yoğun bir girişe başlar. İşte o zaman da Dolar bazında Endeks eski gördüğü 500 Dolar zirvesinin de çok üstüne çıkar. Hisseler de inanılmaz TL değerler görürler. 

Ama arada yaşadıklarımız ya da yaşayacaklarımıza göre zikzaklar yapabiliriz. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_