Soru - Cevap (Otomotiv)

  •  A 
İL*** MA*** 01.12.2021 10:31
Konu / Hisse Kodu: Otomotiv
Beklenti yazınızda, otomotiv sektörü konusunda artık tedarik ve satış riskleri konusunda çekincenizi belirtmişsiniz. Benim şöyle bir düşüncem var. Hatırlarsanız 1998-2000 yıllarında araç fiyatları aynı böyle artardı ve insanlar bunu bir yatırım aracı olarak kullanırdı. Şimdi maalesef o günlere geri döndük. Bayiler gelen araçları zaten toptan galerilere satıyorlar. Belki de ileride 3-4 kişinin ortak bir araba aldığını da görebiliriz. Bence tedarik sorunlarını aşarlarsa satışta sıkıntı yaşamazlar
Cevap 01.12.2021 10:41

Devamlı fiyat artışları göze alınacak bir durum değildir. Bir süre sonra talepte sert kayıp yaşanır.  Arz tedarik sorunlarının aşılması ile normale dönerse fiyat yükselişleri yerini düşüşlere bırakır. Şu an için kur fiyatları yukarı çekmeye devam ediyor. Ama bu şekilde sürmesi beklenti olmamalı. Türkiye için de iyi bir durum olmadığını bilmemiz lazım. 

Şimdilik durum böyle ama bakalım ne kadar sürecek yaşayıp göreceğiz. 

Bu arada 1998-2000 yıllarında değil, Türkiye'nin geçmişinde böyleydi durum. Yani enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde bu normaldir. Ama bir benzeri 1994 yılında yaşandığında sektör bir anda tıkanmıştı. Stoklar oluştu. Sektörü rahatlatmak için firmalar %20 indirim, devlet de vergiler de aynı oranda indirim yaptı da o şekilde satışları arttırıp stokları eritebildiler. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_