Soru - Cevap (Biz herkesten daha güzel getirileri hak ediyoruz !)

  •  A 
SE*** KI*** 28.11.2021 17:47
Konu / Hisse Kodu: Biz herkesten daha güzel getirileri hak ediyoruz !
Burada soru soran arkadaşları isim soyadlarından tanıyorum artık ben gibi 8-10 senedir bu sitede olan bir çok üye arkadaşım en güzelini en iyisini en karlı getirileri hak ediyor ! Nedir bu borsacıların çektiği kazandığımız paradan mutlu olmaz hale geldik ! Bu arada abi bazı önerdiğin hisselerde ısrarcı mı olsan 20 den dediğin bryat 650 2.19 önerdiğin prkab 79 oldu sen ısrarcı olamayınca bizde çıktık ! Bizi herhalde bu saatten sonra yeni önereceğin bu kadar getirisi olan hisselerle kurtarırsın
Cevap 28.11.2021 20:02

Yani netas'da ısrarcı olursun, her alanda öncü olduğu işlerde bile çırak çıkar. Bilanço bir türlü düzelmez. Prkab yazarken de hisse için bir kaç yıl inancınız yoktu. Ama uçuyor şimdi. Sizlerin dedikleri ben inandıktan sonra beni çok etkilemez. Israrıma devam ederim biliyorsunuz. Ama bu hisselerin bu yükselişleri de normal değil. Çoğu manipülatif fiyatlanıyor. Artık yapan kim neden bilemiyorum. Ama bilançolarına göre ekstra fiyatlama başladığı için ısrarımı bitirdim. 

Şimdi bu fiyatlara bakıp da, sanmayın ki, bizler dursaydık bu şekilde çok yükselirdi. Maalesef öyle olmuyor. Bu işleri yapanlar ellerinde kaldığı için alıcı bulamadıklarından manipülasyona başlıyorlar. Eğer kendileri dışında almış olan çok kişi olsaydı, bu fiyatlar olmazdı diye düşünüyorum. Ya da yeni alıcı çoğaldığı zaman hemen gelenlere hisseleri ihale ederler. Hatırlayın mesela asels gibi bir hissede bile, 10 TL altında iken alım öngörülerimde ısrarcıydım. 20.00 li rakamları geçince kapattım. Ama 47.00'ye yükseldi. Sonra gelen alıcılara ihale ettiler 17.00 mi daha altına mı ne indi. 

Benzer işler çok hissede oluyor. Neden peki bunlar oluyor? Tam da dediğiniz sebeplerden. Herkes döviz alarak kendisini koruyamıyor, ya da bunu tercih etmiyor. Bazıları da hisseleri toplayıp, onların fiyatlarını kontrol ederek kendilerini koruyorlar. Ama hisseleri de manipüle etmiş oluyorlar. SPK bunları yapanlara 3-5-7 Milyon TL çok ciddi cezalar kesiyor. Yasaklar getiriyor. Hisselere yasaklar koyuyor ama maalesef bunlar oluyor.

Olmaya da devam edecek. Ülke de işler olması gibi yaşanmaya başlayana kadar bunlar maalesef olacak. O nedenle döviz gidecek diye biliyorsanız, araba fiyatları daha da artacak kesin diyorsanız gidip bu dediklerinizi alın. Aynı şekilde bazıları için de kriptolar sizin dediğiniz gibi kazandırıyor. O zaman onları tercih edin. Ama birileri yükselirken, orada değilseniz onları alanlar köşe oldu diye hayıflanmak yarar sağlamaz. 

Ben ise elimden geldiğini yapıyorum. Ama manipülatör de değilim, manipülatörlerle de işim olmadığı için, öyle uçurdukları hisselerde benim ısrarımı göremezsiniz. Bundan sonra da olmaz bu. Çünkü biz işini düzgün yapan, SPK kurallarına uyan, yatırımcıları dolandırmak isteyenlerle aynı pencereden bakmıyoruz. Bu fiyatları uçan hisselerde de sizler sadece fiyatlara bakmayın, onlarda mağdur olan insanların da yazdıklarını okuyun. 

Ben fiyatına inandığıma ısrarcı olurum. Ötesinde ise olmaz. Ama hisse gider onu bilemem. O kısmı benim dahlimde bir iş değil. Ama dediğim gibi, netas da 200 olsaydı peki ne diyecektiniz? Çünkü onda demedik söz bıramadınız zamanında. Prkab için ısrar ederken, siz 2 TL'yi bile görmesini beklemediğinizi, ya da çok uzun süre o fiyatları görmeyeceğini söylüyordunuz. Ben ısrar etmediğim için değil, çok öncesinde siz onu satıp çıktınız. Sonra da benim öngörülerim gerçekleşti kapandı. Ama bu fiyat artışı benim beklediğim işler değildi.

Birileri şirketi mi topluyor, başka işler mi var inanın düşüncelerini bilmiyorum. Ben bilançolara ve tekniklerine bakarak beklentilerimi paylaşıyorum. Ama bir züre sonra teknikler artık doğallığını yitiriyor. O zaman da bilançoya göre de primli ise, ben de geri duruyorum.

Ben borsaya inanan bir insanım. Dövizi savunmam. Dövizin yükselmesi ülkeye yarar değil zarar veriyor. Ben de mi bu çarka su koyayım. Bunu yapmam. Hiç yapmadım, bundan sonra da yapmam. Ama kurlar için varsa uyarım onu gördüğünüz gibi her zaman paylaşırım o kadar.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_