Soru - Cevap (Ntgaz)

  •  A 
MU*** DO*** 20.11.2021 16:23
Konu / Hisse Kodu: Ntgaz
Merhaba Aydın Bey. Ntgaz halka arzında müthiş bir talep geldi ve sonra fiyatını ikiye katladı. Şimdi ise arz fiyatının altında. Son bilançoda kâr artışı da var ve borcu bitirdiklerini ifade ettiler. Hisse fiyatının arz fiyatının altında olmasını nasıl değerlendirirsiniz ve orta vadede teknik olarak çanak tamamlamaya gidebilir mi? Teşekkürler
Cevap 21.11.2021 10:27

Günaydın.

Bu sorudan umarım halka arzdan aldınız, hisse sekiz tavan yapıp 17.50 gördü ve sonra düşmeye başladı ama siz bu fiyata gelene kadar satmadığınız sonucu çıkmayacaktır?

Değerli Üyeler,
              Halka arzlarda genelde şirketleri o anki olması gereken fiyatın da üstünd ederlerle değerlerler öyle halka açılır. Hiç bir şirket sonradan tavan tavan katlayacak olan hissesine emin olsa, daha düşük fiyatla satmak istemez değil mi. 

Ama pandemi sürecinde gelen yeni yatırımcıların da desteği ile, halka açılan hisselerin çok yükseleceği gibi bir beklenti oluştu. Bunun ana nedeni, gelen talebin arzdan çok daha yüksek olmasından kaynaklanıyor. Bu yüzden de hisseler arz sonrası çok ciddi fiyat artışları yaşaıyorlar.

Lakin yatırımcı olarak arzdan alınan bu hisseleri, tavan çözüldüğü bir yerde, ya da düşüşe geçtiklerinde vermek ve bu kar bana yeter demek normalde yapılması gerekendir. Bazen siz verirsiniz ama hisse daha da gider. Giderse gider, bereket versin demek gerekir.

Yoksa sonrasında hisse bir daha gördüğü fiyatı çok uzun süre görmeyebilir.Genelde de öyle olur. Mesela, halka önceden açılmış çok sayıdaki şirkete göre, benim için bilançosuna bakınca bu fiyat bile primli. O nedenle zirve fiyat sonrasın düşüşlerde, her hissenin yeniden o zirveyi görmesini ve çanak tamamlamasını beklemek yanlıştır. Genelde de bu durum olmaz. Nadir hisse bunu yapar. Kaldı ki, zaten fiyat hareketleri bir süre sonra farklı grafikler oluşturur. Çanak beklentileri de kalmaz. 

Bu yazdıklarımı genel arz ve sonrası hareketler için yazıyorum. Özelde yine de kesin bir şey söyleyemem. Ama şu anda zirveye bakıp da, hisse için çanak beklentisi doğru olmaz. 

Bu vesile ile tüm üyelerimize bir kez daha hatırlatmak istiyorum! Sizin arz fiyatını katlamasına rağmen daha da gidecek beklentiniz varsa, sahibi neden hisseleri arz fiyatından satsın??? Yani % 100 artış var ama arzdan alınanları satmıyorsanız, ne olmasını bekliyorsunuz? %200, % 300 mü yükselsin? Bunu yapanlar da olabilir. Ama bu tamamen manipülatif harekettir. Yoksa sahibi de bu fiyattan satmaz gördüğü zirvelerden arz yapmak isterdi. 

Maalesef bu hareketler manipülatörlerin, yeni yatırımcıların bu beklentilerini anladıkları için yarattıkları fiyatlamalardır.

Umarım gönlünüze göre olur.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_