Soru - Cevap (IZMDC)

  •  A 
BÜ*** BÜ*** 17.11.2021 12:37
Konu / Hisse Kodu: IZMDC
Aydın Bey Merhaba,
Uzun vade listenizde yer alan IZMDC ilgimi çekmişti. Filtreleyerek hisse ile ilgili geçmiş yorumlarınızı okudum. Anladığım kadarıyla son bilançosuna kötü dememekle birlikte yıl sonu bilançosu için beklentinizi yüksek tutmuyorsunuz. Yanılıyor muyum? IZMDC bu anlamda beklentilerinizi çok daha net ifade ettiğiniz EREGL, ISDMR gibi demir çelik hisselerinden ayrışıyor sanırım.
Devam ediyor...
Cevap 17.11.2021 14:23

Aynen söylediğiniz gibi, içlerinde bana göre en yüksek potansiyeli ısdmr, sonra da eregl'de görüyorum bilanço olarak. Isdmr peki isim olarak bilinmez. Ama Türkiye'nin en büyük 7 ya da 8'nci sanayi tesisidir. 

Izmdc altı aylık bilançosunda çok ciddi bir ciro va faaliyet kar dönüşü gösterince ilgimi çekti. İncelediğimde beklentim oluştu. Ama hurda demirçelik fiyatlarının çok artması ve döviz borcu nedeniyle kurların da artması dokuz aylıkta şirkette beklediğim net karın çıkmamasına neden olmuş gözüküyor.

Isdmr ve eregl'nin hasılattan brüt ticari kar marjı %35-%40 arasında çok ciddi bir oran iken, ızmdc'de bu oran yaklaşık %9'da kalmış. Borçlu da olduğu için, beklentimin gecikmeye uğrayacağını düşünüyorum.     Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_