Soru - Cevap (Formasyon)

  •  A 
RE*** YI*** 16.11.2021 13:24
Konu / Hisse Kodu: Formasyon
Hocam iyi günler Fincan kulp kırdı ,çanak kırdı ne demek ,yani fincan kulp formasyonu bozuldu veya çanak formasyonu bozuldu anlamı mi cikiyor.İyi çalışmalar
Cevap 16.11.2021 13:57

Evet, teşekkür ederim. Aslında muhtemelen bir çok üyemizin aklına takılacak bir soruyu sormuşsunuz. Ama siz artık eski üyemiz olarak bu soru aklınıza takıldıysa bugüne bırakmamanız gerekirdi. Bana bu tip sorular aklınıza takılınca hiç terddüt etmeden, aynen aklınızda olduğu gibi sorun lütfen.

Formasyonlardan çanak, fincan-kulp, ikili dip, TOBO, OBO, flama benim için olumlu teknik görüntülerdir. Olumsuz olanlarda OBO riski, Flama riski, kanal riski diye yazarım. Ama çanak, fincan-kulp, flama, TOBO kırıldı falan diyorsam, bu olumlu anlamdadır. Zaten dikkat ederseniz önce o seviyeleri yukarıdaki direnç seviyelerinde görürsünüz. Sonra, yani kırdıktan sonra destek hanelerine girerler.

Çanak, fincan-kulp görüntüleri ile bu eşyalara benzer. Bu görüntüler kırılır diyorsam yukarı kırılır anlamını çıkarın. Oluşumların kendi derinliklerine göre yukarı gitme ihtimalleri çok yüksektir. 

Destek-Direnç Tablosunda aklınıza gelen iyi yükselmiş hisselerin kodlarını yazıp filtrelerseniz, muhtemelen onların önceki paylaşımlarında çoğunda hareketin başlangıcında çanak, fincan-kulp uyarılarımın olduğunu görürsünüz.

Yani güölü direnç ama kırdığı takdirde, üstündeki fiyatlardan daha yukarıda gösterilen dirençler için alınması gerektiğini gösterir.

Umarım izah edebilmişimdir?


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_