Soru - Cevap (Sans)

  •  A 
BU*** TA*** 03.11.2021 18:42
Konu / Hisse Kodu: Sans
Hocam oyle bir portfoy yapmisim ki bist yukselirken dusuyor cok guvendigim vesbe , izmdc vestl, tkfen gibi hisselerle portyom olusturdum bakildiginda 1 haftadir bist100 yukselmekte , ama malesef benim sansizligim mi nedir , kari gectim zarar artti. Sizin dediginiz gibi bence de bilancolari onceden sizdirip cok cok onceden pozisyon aliyorlar, bunun yuzunden de olan bize oluyor buna umarim en kisa zamanda cozum bulurlar.
Cevap 03.11.2021 20:30

Maalesef bazen şanssız gelişmeler olabiliyor. Tedarik, çip ve artan kurlar beyaz eşyalarda satışların maliyetinin daha çok artmasına, satış adetlerinin düşmesimine neden oldu. Izmdc'yi hariç tutarsam, vesbe, vestl açıkladıkları bu bilançolara göre iskontolular. Ama tabii tedarik ve çip sorunu nedeniyle yıl sonu bilanço karlarının daha kötü gelmemesi şartı ile. Eğer yıl sonu karları düşecekse o zaman bu baskının nedeni daha iyi anlaşılır. Çünkü zaten son çeyrek kar artışları düşmüştü. 

Ancak tekfn için durum başka. Çok iyi bir kar açıkladı ve ederi de bana göre çok daha yüksek artık.  Zaten bu nedenle de teknik fiyat beklentilerimi de yukarı revize ettim gördüğünüz gibi. Ama her zaman istediğiniz hemen olmuyor maalesef. Kısmet işte. 

Izmdc ise, şu an için primli. Ama kıyaslamalı bilanço düzelmesi çok iyi. Sadece onda da son çeyrekte düşme var. 

Böyle durumlarda bazen esnek olabilirsiniz. Misal, ttkom çok iyi kar açıkladı ve öngörüyü ciddi bir şekilde yukarı revize ettim. Bunu gördüğünüz zaman zarar-az kar bakmadan karı düşenleri ekstra artan ve fiyatı düşük kalanlarla değiştirmek de bir hamledir. 

Umarım en kısa zamanda hepsi artar ve yüksek kar elde edersiniz. Bu arada maliyetinizi hesaplarken, vesbe ve vestl'deki temettüleri maliyetinizden düşüyorsunuz değil mi?


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_