Soru - Cevap (BIST 100 Gap'leri)

  •  A 
AH*** TA*** 03.11.2021 17:56
Konu / Hisse Kodu: BIST 100 Gap'leri
Peki Aydın Bey bu durumda gap'leri belirlerken bir önceki günün kapanış fiyatı ile sonraki günün açılış fiyatı arasında fark olsa ama bir önceki günün mumunun gövdesi o gap'ten büyük olsa, bu durumda gap var kabul edermisiniz? Mesela Pazartesi Kapanış: 20.05, Salı Günü Açılış: 20.60 (Ama Pazartesi en yüksek 20.90 en düşük 19.90 olsun mesela) Kapanış ve Açılış arası fiyat farkını gap olarak kabul etmelei miyiz? Pazartesi mumunun toplam büyüklüğü boşluğu dolduruyor görüntü olarak
Cevap 03.11.2021 18:21

Ben mum grafikleri ile bakmıyorum. Çizgi grafikleri kullanıyorum.

site arama satırına gap nedir diye yazdığınız zaman gap konusundaki yorumlarımı bulabilirsiniz.

Basit olarak GAP, iki seans arasında fiyatın bıraktığı boşuklardır. Gap normalde kapanış ve açılış fiyatlarına göre bakılır ama, biz yükseliş yönlü gapler için; bir önceki seansta görülen en yüksek fiyat ile, bir sonraki seansta görülen en düşük fiyat arasındaki boşluk diye de tanımlayabiliriz. 

Örnek, güncel verelim ki akılda daha kolay kalsın. Misal ttkom bugün en yüksek 8.15 fiyat görmüş. Yarın aradaki fiyatları görmeden 8.30 ya da çok daha yüksek bir fiyat açılırsa, altta kalan gap 8.15 olur. Sonrasında bu gapin kapanması için fiyatın düşmesi gerekir.

Düşüş Yönlü Gaplar'e Örnek;
              
Tıre bugün en düşük 8.04 görmüş. Yarın 7.90 veya çok daha altında bir fiyatla açılırsa, 8.04 yukarıda kalan gap olur. Daha sonra kapanması için hissenin o fiyata yeniden yükselmesi beklenir. 

Gap'in sağlıklı olması için aradaki fiyat boşluğunun yüksek olması gerekir. iki üç kademelik boşluklara gap demek pek doğru olmaz.

Umarım izah edebilmişimdir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_