Soru - Cevap (Egser, doas)

  •  A 
İL*** MA*** 01.11.2021 17:36
Konu / Hisse Kodu: Egser, doas
Yok egser elimde yok en son flama da almıştım. Ama iyi şirket diye takip listemdeydi taban görünce şaşırdım. Ama doasta o durumdayım. Fincan kulp yapınca aldım çanak direncini de kırmıştı toasoya göre de geride kaldı. Bunları düşünüp düşünce de satmadım 40-44 görecek diye. İnşallah güzel bilanço gelir. Yoksa bayilerde yine araç yok satışlar düşmüş olmalı 12 aylık bilançosu kötü gelir beklentisi ile satış yer mi diye de tedirgin olmaya başladım.
Cevap 01.11.2021 20:40

Anladım. 

Dediğim gibi, tekniklerin iyi tarafına bakılır, kötü tarafı pas geçilirse olmaz. Her iki yönlü bakmalısınız. Ayrıca Toaso ile Doas birebir kıyaslanmaz. Bir tanesi aynı zamanda üretim. Diğeri ithalatçı. 

Herneyse, altı aylık karına göre bile iskontolu işlem gördüğü görüşündeyim. Şu an bile 40.00 TL civarı olmalı. Eğer dokuz aylık bilanço çok daha iyi gelirse, ki öyle olmasını bekliyorum. Gönlünüzdeki rakamların bile üstü olabilir. Kısmet artık.

Diğer bir yanlış da şu; şirket iyi olabilir. Ama hepsinin bir ederi vardır. Eğer bilanço gelmeden hisse zaten fazlası ile yükseldiyse, bilançoda iyi kar geldi diye, kaldığı yerden yine yükselir diye beklemek doğru değildir. Eğer gelen kar çok daha yüksek fiyatları gerektirirse olabilir. Ama mevcut fiyat primli bir kar gelirse, o zaman bugün egser'de olduğu gibi sert kar satışları da gelebilir. Hatta bazen gelen kar çok iyidir ama öncesinde ciddi yükseliş olduysa, bunu yapanlar kar realizasyonunu tercih edebilirler. Bu durumda iskonmtolu olan hisse bile düşebilir. Doas'da benzeri yaşanmıştı. Vertu, vesbe de bu örneklere uygun.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_