Soru - Cevap (Kriz)

  •  A 
İL*** MA*** 15.10.2021 14:51
Konu / Hisse Kodu: Kriz
Cevabınızı bir kaç defa okudum. Dedikleriniz çok doğru büyük bir olay göz göre göre geliyor. F-35 bizde olacaktı Yunanistan’da olmayacaktı şimdi ise durum tam tersine gidiyor. Öte yandan son taliban olayı ile İran da çevreleniyor. Sıra ilk bize mi gelecek yoksa onlara mı bilemiyorum. Çocuklarımız adına üzücü. Bunu da aşacağız ama ya biz Ya çocuklarımız ağır bir bedel ödeyecek gibi. O kadar eleştirilen İnönü hükümetinin basireti şimdi olsaydı çoğu sorun başlamadan bitecekti. Hakkımızda hayırlısı.
Cevap 15.10.2021 15:12

Bundan gelişmiş batı tarzı yüksek demokrasi değerleri ile çıkarsınız. Yoksa tek adam görünümü veren yapılarda, maalesef batı olayı farklı açılara çekip, kurdukları kumpaslara bir gerekçe buluyorlar. Lakin Türkiye de, İran da öyle Irak, Suriye gibi harita üzerinde çizilmiş devletlere benzemezler. Yani o ülkelerde yapılanları bizde yapabileceklerini sanmıyorum. Türkiye'yi parçalamaya çalışmak, eğer bunu bir savaşla yapmaya kalkarlarsa dünya savaşına dönüşür. Ama Yunanistanla çatıştırıp, ekonomik güç kaybetmemizi sağlamaya çalışabilirler. Bu nedenle de Yunanistan'ı böyle bir çatışma-savaş halinde korumak, en azından kara ve deniz harekatı yapmamamız için önümüze set çekmeye çalışıyorlar. Bu nedenle Yunan adaları, kavala, Girit, Dedeağaç'a askeri yığınak yapıyor diye düşünüyorum. 

Ya bir çatışmada Türkiye'nin önünü kesmek için, ya da sınırlarında yaşanacak Suriye dahil bir çatışma, Kürt devleti kurulması gibi harekete tepsi halinde NATO'dan çıkmaya kadar gidecek bir durum olursa, şimdiden NATO'nun sınırlarını geri çekme hazırlığı olabilir. 

Bir sıkıntının yaklaştığı kesin. Bakalım nasıl ve ne boyutta olacak göreceğiz. Ama hatalar ne olursa, olsun, iş ülke olunca Türkiye Suriye, Kıbrıs, Ege adaları, Akdeniz ve mavi vatan konusunda sonuna kadar haklıdır. Bu haklarını savunmak için gerekirse bedel ödemeyi de göze almak durumundadır. 

Benim demek istediğim, zamanında yazdığım hatalar yapılmasaydı şimdi bunlarla karşılaşmak durumunda kalmazdık. Esad'ın tek hakim olduğu günlerde sınırımızdaki Kürtlerin kimliği dahi yoktu. Ama şimdi ülke kurdurulmak isteniyor. Bizde bu plana dahil olmasak sorun değil ama bizi de ilerisi için böyle bir amaçta bölgesel toprak vermeye zorlayacaklarsa, şimdiden bunun mücadelesini verirken tek ses olmak doğru olanıdır.

Dediğiniz gibi, hayırlısı bakalım. Lakin Rusya da bu planın içinde bizim aleyhimize yer alıyor diye düşünüyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_