Soru - Cevap (Bedelli sermaye artırımına kısmen katılabilir miyim.)

  •  A 
ER*** AK*** 14.10.2021 10:48
Konu / Hisse Kodu: Bedelli sermaye artırımına kısmen katılabilir miyim.
Sayın yetkili; %161,9 bedelli olan hissede 53.360 adet hisse için bedelli iştirak fiyatı 1.-TL'den katılma imkanın yok. Bu nedenle .R kodlu rüçhan kuponlarımın 37.000 adedini cari fiyattan sattığımda 26.532._TL yapıyor. Bu parayı hesabımda tutarak kalan hakkım 16.360 adet (53.360-37.000) hisse için 26.487 adet hisseye sahip olabilir miyim. (26.487 adet x 1.-TL= 26.487.-TL hesabımdan bedelli hakkı son günü alınarak). Kısmen kullanım bu yolla mümkün müdür. Emeğinize teşekkürler.
Cevap 14.10.2021 11:57

Merhaba.

Site üyemiz değlsiniz. Üye olmayanlara cevap yazmıyroum normalde. Ama bilgi eksikliğiniz var anlaşılan. 

Öncelikle bu konuyu işlem yaptığınız kurumdaki temsilcinize sormanız daha doğru olur. Eğer bir temsilciye ulaşamıyorsanız, o kurumu değiştirin zaten.

Hisse hangisi, fiyatı ne bunları yazmamışsınız. 

Sitede ana sayfanın en altında sağda sermaye ve temettü hesaplaması için bir platform var. Elinizdeki adetleri oraya girip, bedelli kullanma fiyatı 1 TL yi de yazdığınızda portföyünüze yansıması görülecektir. 

Ayrıca sayfanın üst kısmında arama satırı var. Oraya bedelli, rüçhan gibi kelimeleri yazınca önceden sorulan benzer soru ve cevapları bulacaksınız. Bedelliye katılmak için öncelikle bölünme sonrası fiyat nominal değerin üstünde ise, yani bölünme sonrasında borsa fiyatı 1.00 TL üzerinde olursa buna katılmak anlamlı olur. Yoksa bölünme sonrası nominal değerin altında fiyatı olan bir hisseye 1 TL vererek katılmak yerine, borsadaki daha düşük fiyattan almak daha doğru olur. 

Sizin için durum nedir hisseyi bilmediğim için bilemiyorum. Ama dediğim kısımları okursanız detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Elinizdekinin bir kısmını rüçhan pazarında satıp, kalan kısmının bedellisine katılmak mümkün olduğu gibi, bölündükten sonra da eskilerden bir kısmını satıp yeniler için bedel yaratabilirsiniz. Bölünme sonrası borsa fiyatı nominal değerden (1.00 TL)ne kadar yüksekse, o kadar az satmanız yeterli olur. Bunun hesabı şuanki fiyatın bölünme sonrası kaç tl.ye düşeceğine göre yapılır. 

Mevcut durumda birebir bedelliye katıldığınızda 139.749 adet toplam hisseniz olur. Bedelli süresi bölünme sonrası da zaman verir. Yatırmanız gereken 86389 TL'yi bölünme sonrası borsadaki fiyata bölünce kaç adete denk geldiğini görürsünüz. O adetlik kısmını borsada satınca da bedel yaratmış olursunuz. Elinizdeki toplam adet 139.749'dan sattığınız kısmı düştükten sonra kalan olur. Ama dediğim gibi bölünme fiyatı ve bölünmüş son borsa fiyatına göre bu kararları uygulamanız gerekir. Bunun detaylarını da kurumunuzdaki müşteri temsilciniz sizi arayıp da kendisi izah etmesi gerekirdi zaten.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_