Soru - Cevap (Dolar)

  •  A 
İB*** ÖZ*** 14.10.2021 09:07
Konu / Hisse Kodu: Dolar
Hocam günaydın, sitemşm size değil sakın yanlış anlamayın. Ama sanırım biz TL de kalarak ve borsaya yatırım yaparak akıntıya karşı kürek çekiyoruz. Maalesef ülkeyi yönetenler kendi vatandaşlarına kör sağır. İnsanları dövize ve altına yönlendiriyorlar ya bilmeden ya bilerek. Bakalım bu işin sonunda bizde borsa tövbekarı mı olacağız. Eskilere olduğu gibi. Size kolay gelsin. İyi çalışmalar
Cevap 14.10.2021 09:23

Günaydın.

Ülkeyi yöneten, bu kararları alan, güven erozyonu yaratan ben olmadığım için yanlış anlamam zaten rahat olun. Maalesef haklısınız. Ama insan normal olarak olması gerekenleri düşünerek plan-program yapar. Kimse de piyasaları kötü etkileyecek kararlar alınırsa diye strateji yapmaz. Maalesef bizde çok uzun zamandır her şey piyasaları bozacak kararlar nedeniyle olumsuz gelişiyor. Ama insan kendi ülkesi için kötü olacak şeyler bilerek yapılmaz diye düşündüğü için, yine de ümidini koruyor. Ben de bu ümit nedeniyle bunlar yapılmayacaktır dediğim her şey yapılır oldu maalesef. Ne desem boş. Çok yazık ülkeme. Bu kadar önemli dünya fırsatlarına rağmen, bu kadar kötü yönetime sahip olmamız hakikaten üzücü. 

İşte bu nedenle, demokrasi, devletin laikliği, kuvvetler ayrılığı, herkese eşit bir adalet ve hukuk sistemi, TCMB gibi kurumların özerkliği, ülkeyi yönetenleri de kontrol edebilen bir meclis yapısı çok önemli. Bunları yıllardır yazıyorum. Ama gerçekleşmeler tam tersi. Ama buna rağmen, ülkem çok kötü olacak diyemem ki. Ateşe odun atamam. Göre göre ülkeme bir de ben zarar veremem. 

Ama güven tamamen kaybolduğu için Döviz tevdiatları bu rakamlara ulaşıyor. Ülke ve ülkesini yönetenlerin kararlarına güvenmeyenler paralarının korumak için dövize sığınıyorlar. Umarım bu deneme yanılmalar, en kısa sürede biter.

Ama şunu kesinlikle bilin ki, bir gün gelip de bu yanlışlardan elbet döneceğiz. İşte o zaman borsadaki gerçek şirketlerin hisseleri Dolar karşısındaki kayıplarının kat ve kat üstündeki fiyatlara gidecekler. Ama bunun başlaması için gerekli güven ortamı maalesef henüz yok. Umarım bu süreci çok beklemeyiz. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_