Soru - Cevap (GENEL)

  •  A 
SA*** KU*** SA*** 08.10.2021 12:12
Konu / Hisse Kodu: GENEL
Aydın bey tekrar merhaba,
Şimdide cumhurbaşkanı merkez bankası başkanından memnun değil söylentileri çıkmaya başladı. Merkez bankası başkanının yabancı dil bilmediği zaten söyleniyordu sanırım cumhurbaşkanı tekrar kandırıldı şimdi sorum şu bir merkez bankası başknı değişkliği olur mu eğer olursa piyasayı nasıl etkiler ? Muhalefetin iktidara talip olmak gibi bir düşüncesi olmasın diye açıklama yapıyor. Cumhur başkanı bu söylemle ülkenn daha kötü olabileceğni biliyordur ama neden bu dilde ısrarcı
Cevap 08.10.2021 12:38

Beklenti yazımda bu ihtimale değinmiştim zaten. Türkiye'de her şey olur. Kurumsallık, liyakat, kurumların özerkliği olmadığı müddetçe, ülke deneme yanılmalarla, kişisel teorilerle yönetilmeye başlandı maalesef. 

Bugün kurda yaşanan hızlı yükseliş, borsadaki eksi endeks değişim yönünde bir spekülasyon haber yüzünden gerçekleşti diye düşünüyorum. Ama spekülasyon faiz indirimlerinin ağır kalması nedeniyle cumhurbaşkanı MB başkanından soğuyor diye geçti. Sonra yalanlaması geldi. Ama arada kurlarda yine tarihi seviyeler görüldü. 

Şimdi artık endişe kalıcı olacak. Başkan kalırsa acaba Eylül'de yüksek bir faiz indirimi yapar mı, ya da başkan değişirse gelecek olan direk faiz indirimleri ile mi başlar endişesi piyasaları baskılayacaktır. 21 Ekim TCMB faiz toplantısı piyasalar için çok önemli hale geldi.

Siyasilerimiz olası kararlarının ülkeye olumsuz aynsımasını bile bile neden bu kararları alırlar? Yani muhtemelen iyi olacağını düşündükleri, ya da buna inandırıldıkları için. Yoksa kimse bile bile ülkesine zarar vermek istemez diye düşünüyorum.

Danışmanlarınız doğru seçilmediyse, eğer görüşlerini objektif olarak değil de, sizin duymak istedikleriniz şeklinde söylüyorlarsa, sizleri inandırdıkları şeyler gerçeklerle bağdaşmaz.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_