Soru - Cevap (Demir Çelik Hisseleri)

  •  A 
İB*** ÖZ*** 05.10.2021 14:07
Konu / Hisse Kodu: Demir Çelik Hisseleri
Hocam merhaba, Bistten artık umudu kestim ama bu demir çelik hisseleride sabır sınıyor artık. Gerçekten silkelememi yapmak istiyorlar yoksa genel endeksten dolayı mı onu anlayamıyorum.
Cevap 05.10.2021 15:03

Bu cevaplar keşke o kadar kolay olsa. Cevapları etkileyen arada yaşanan gelişmeler, sonucu etkileyebiliyor maalesef. Kurları arttırınca hammade ve hurda TL maliyetleri de artıyor maalesef. Sanayiye yönelik doğalgaz ve elektrik zammı yapınca yine maliyetler artıyor. Yurt dışı ve yurt içi endekslerde satış yaşanınca, beklentileri yüzünden işlem hacimleri yüksek olduğu için genel satış baskısından da fazlası ile etkileniyorlar. 

Sonuç? Sonuç bu maalesef, beklemek zorunda kalıyorsunuz. Ben sektörde açık öngörü paylaştığım hisselerle ilgili beklentilerimi koruyorum. Ama elinde çok büyük adetlerle yatırım yapmış fon veya portföy sahipleri, yaşanan zikzakları da değerlendiriyorlar. Bu nedenle destek-direnç paylaşımları önemli. Hangisi kırılırsa, teknik beklentiler o yöndeki alt ya da üst seviyeler oluyor.

TCMB'nın çekirdek enflasyonu ön plana çıkarttığı süreye kadar yabancı fonlar alıcı iken, çekirdek enflasyonu kriter yapıp, faiz indirimi yapılması nedeniyle tepki gösterip, nağci ağbal sonrası yaptıkları gibi satıyor da olabilirler.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_